Beyin Göçü

Beyin göçünün yararları ve zararları;

Öncelikle beyin göçünden bahsetmek istiyorum. Beyin göçü bir insanın eğitimini kendi ülkesi dışında tamamlayıp orada kariyerine başlayıp sürdürmesidir. Bu olay kendi ülkesinden başka bir ülkeye beyin göçünün yaşanıyor olmasına örnektir.

Şimdi de biraz beyin göçünün zararlarından bahsedelim. Beyin göçü sebebiyle birçok ülkeler olması gerekenden daha az gelişiyor. Bunun sebebi gelişmiş ülkelerin daha çok beyin göçü alması. Zaten gelişmiş bir ülke aldığı beyin göçüyle dahada gelişiyor bu da diğer ülkelerin katbekat üstüne çıkmasını sağlıyor.

Evet gelelim yararlarına. İnsanlar hak ettiği eğitime ve imkânlara kavuşuyor. Beyin göçü alan ülkeler ekonomik ve siyasi olarak gelişiyor.

Beyin göçünün yararları olduğu gibi zararları da var yukarıda okuduğunuz gibi. Beyin göçü iyi mi yoksa kötü müdür? Bu, karmaşık bir soru. Ben araştırmalarım sonucunda her şeyin fazlasının zarar olduğu çıkarımını yaptım. Tabii ki, beyin göçü önlenemeyecek, devam edecek. Bunun için olabildiğince biz kendi ülkemizdeki insanlara imkânlar ve kolaylıklar sağlamalıyız ki ülkemizden başka ülkelere gerçekleşecek olan beyin göçünü önleyelim.

(Visited 520 times, 1 visits today)