Beyin Göçü Geleceğimizin Mi Göçü?

Bildiğiniz gibi çoğu insan yurt dışındaki muazzam üniversiteler gitmek ister tabii sizin gitmenizin 2 yolu var:

  1. Bir icat ya da proje ile veya 2. Sınav ile

Türkiye’de çoğu yerden ilginç projeler ve zeki çocuklar var peki Türkiye neden bu kadar geri kaldı?

Beyin göçü. Sosyal kitaplarında göç türlerinde birisidir. Aslında mülteci göçünden şu an yaklaşık 68 milyon kişi etkilendi. Aslında beyin göçü daha çok zararlı ki Türkiye’de beyin göçü yaklaşık 43,2% arttı ki bu 232 milyar dolarlık kayba yol açtığı söyleniliyor.  Peki neden?

Açıkçası aslında hata bizde. Bir grup öğrencinin projelerini TÜBİTAK almıyor başka bir ülkeden yüksek miktar para ile teklif veriyor çünkü geliştirmeleri için. Fırsat varken kullanmıyoruz. Türkiye’de eğitime pek önem verilmiyor maalesef. Daha öğretmen bile atayamıyoruz, doğru düzgün okullarımız yok (özel hariç).

Finlandiya çok örnek alınması gereken bir ülkedir. İzlediğim belgeselde eğitim sistemini anlatıyordu. Diğer çözümlerimiz de bunlar:

Özel Devlet Ayrımı Yok: Açıkçası bu çok önemli çünkü farklı bir bakış açısı yaratıyor. Devlet okulu ile özel ayrımı olmazsa her okul eşit eğitim ve eşit ve çok başarılı öğrenci öğretilir. Devlet okulunda İngilizce A2 öğretiliyor. Bizim okulda A1-B1 arası. Bence yüksek seviye İngilizce öğretilmeli.

Öğretim Kredisi Yok:  Belgeselde öğretim kredili tek bir öğrenci bulabiliyorlar o da ABD’den geldiği için yani eski okulunun. Öğrenim kredisi özellikle yurt dışında gerekli oluyor.  Sadece 100% burs alırsanız okul size araba,ev vs. veriyor.

Asla Test Çözmüyorlar: Sadece yazılı soruları var ki bu bildiğini yazma. Sallama gibi bir seçenek yok ki bu öğrencileri ders çalışmaya itiyor.

Çözüm onları geri getirmek değil onları aynılarından yetiştirmektir. Vallahi Türkiye’nin durumu böyle devam ederse bende yurt dışında okuyacağım.

(Visited 63 times, 1 visits today)