Otomatik taslak
Otomatik taslak

Beyin Göçü Yararları Ve Zararları

Beyin göçü. Beyin göçü denilince akıllara pek de bir şey gelmiyor doğrusu ki şahsen benim öyle. Beyin göçü    ortaokulda müfredatımızda olan bir konu. Ortaokula kadar ne olduğunu bilmiyordum. Beyin göçünün tam olarak anlamı şu ki okumak için veya okuduktan sonra başka bir ülkede çalışıp o ülkeye hizmet vermek. Yaptığı her hizmet ülkeye midir? Hayır. Yaptığı hizmetler ilk olarak ülkeye sonrada dünyayı etkiler.İlla ki bizim ülkemizde olmak zorunda mi sonuçta dünya da etkileniyor diye düşünenler olucaktır ki eminim. Bizim ülkemizde olmasının şöyle yararları var ki:

İlk olarak bizim ülkemizde okumuşsa ki ve bu kadar başarılı bir iş olacaksa bizim ülkemizde kalıp ülkemizi daha iyi noktalara getirmesini isteriz.

İkinci olarak eğer biz başka ülkelerden beyin göçü alırsak örnek Almanya’dan bir bilim adamı geldi ve Türkiye’de nükleer santraller adına bir çalışma yapmak istiyor. Bu tekrardan bizim yararımıza ayrıca da dünyanın.

Şimdi bir de olumsuzluklara bakalım:

Birinci olumsuzluk ülkedeki 1 insan gidiyorsa gelecek yıl 3 insan gider ve giderek ülkeler önümüze geçer ve gelişirler.

İkinci olumsuzluk ise ülkelerin bizden bazı dallarda gelişmiş olması bizim ülkemiz için kötü bir şey çünkü giderek  geri kalırız. Ayrıca anne adayları da çocuklarını doğurmak için başka ülkere gidiyorlar yaşamak için ve çocuklarını orada büyütmek için

Yani beyin göçü hem yararlı hem de zararlı.İlk olarak ülkemizin gelişip sonra dünyaya yayılması mı yoksa bize dünyaya yayıldıktan sonra mı gelmesi?beyin göçü ile ilgili görsel sonucu

(Visited 2.030 times, 1 visits today)