BEYiN GÖÇÜNÜ ENGELLE!

Beyin göçü eğitim krizine neden oluyor .Neden mi?

Öncelikle beyin göçü ne demek onu açıklayacak olursak, beyin göçü eğitimli kalifiye elamanın kendi ülkesi dışındaki herhangi bir ülkede iş gücünü kullanarak o ülkenin ekonomisine katkı sağlaması denebilir.Beyin göçü vermek bir ülke için hem ekonomik hem sosyal hem de kültürel bir kayıp sayılır.

Beyin göçü yaşayan ülkelerden biri de maalesef Türkiye’dir. Türkiye’de yüksek öğrenim görmüş ancak öğrendiği bilgileri kullanacağı bir iş bulamamış ya da maaş konusunda tatmin olmayan kişiler yurt dışında beklentilerine uygun iş bulduklarında ülkeyi terk ederek gittikleri ülkenin ekonomisine ,ilmine, bilimine, sanatına katkı sağlamaktadır. Eğer ki ülkemizde her konuda üretim yapamaz isek sadece tüketici bir toplum olursak ve hep dışarıya bağlı kalırsak işte o zaman vah tüh demenin bir faydası olmayacak hep başkalarına bağımlı yaşamak zorunda kalacağız buna yaşamak denirse tabi .

Ekonomik ,sosyal ve kültürel açıdan iyi olabilmemiz için biz gençlerin daha çalışkan ve vatan sever olması öncelikle devletimizin ve ülke zenginlerinin her daim eğitime katkı vermesi öğrencilere burslar okulların giderlerinin karşılanması gibi desteklerinin daimi olması normal gelirli vatandaştan  bile çöp ,atık su, trt  katkı payı gibi saçma şeylere para alacağına eğitim için alması gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemize ve genç beyinlere çalışkan üreten insanlara ihtiyacımız var eğitime sonuna kadar tam destek ile beyin göçünü engelleyelim lütfen bu Türkiye  hepimizin ve bir ikincisi yok !!!

Esila Duru Tutkun

(Visited 53 times, 1 visits today)