Hayvanlar Hakkında Az Bilinenler

Ben, hayvanlarla ilgili çizgi filmler ve belgeseller izlemekten çok hoşlanırım. Bu yazımda sizlerle bazı hayvanları ve onların çok bilinmeyen ilginç yönlerini paylaşmak istiyorum.

Timsahlar nehirlerin hükümdarıdır. Timsahların dişleri testere gibidir. Dişleri insan dişinin iki katıdır. Yumurtalarını bir çukur kazıp içine bırakır ve üstünü örter. Yavrular yumurtadan çıkana kadar, anne timsah yuvanın yakınlarında nöbet tutar. Çünkü birçok hayvan, timsah yumurtalarını, yemek ister. Bu hayvanlardan bazıları, bal porsukları, dev kertenkeleler ve babunlardır. Yumurtaların olduğu çukurun içindeki sıcaklık, 31 veya 34 derece arasındaysa, bütün yavrular erkek olur. Sıcaklık bu derecelerden daha sıcak veya daha soğuksa, yavrular kız olur. Yumurtadan çıkma zamanlarını kardeşleriyle beraber olabilmek için birlikte ayarlarlar. Kumun altından ses çıkartarak annelerini çağırırlar. Yavru timsahlar yumurtadan çıktıkları anda çok iyi bir yüzücü olurlar.Timsahların bilinmeyen, ilginç yönü ise, dillerini dışarı çıkartamazlar, daha derine batabilmek için taş yutarlar ve renk körüdürler. Ayrıca boğalar da renk körüdür.Matadorun elindeki beze rengi ne olursa olsun saldırırlar.

Baykuşlar, mavi rengi görebilen tek kuştur. Kuşlara şimşek çarpmaz. Çünkü elektrik kuşların tüyünden geçemez. Develerin 3 tane kaşı vardır. Yunuslar bir gözü açık uyurlar. Sümüklü böceklerin 4 tane burnu vardır. Atlar 1 ay ayakta kalabilirler. Yetişkin bir ayı bir at kadar hızlı koşabilir. Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. Sineklerin 5 tane gözü vardır. Bizi özellikle yazın ısıran sivrisineklerin hepsi kızdır. Deniz kobrası dünyanın en zehirli yılanıdır ve yılanlar duyamazlar, derilerindeki titreşimler sayesinde hissederler.

Bu kadar değişik özellikleri olan hayvanları, korumalıyız, sevmeliyiz ve hayvanlara iyi davranmalıyız. Çünkü birçoğunun nesli tükenmek üzere. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın ve hayvanları korumayı unutmayın.

 

Kaynaklar:

www.minikdostum.com

(Visited 188 times, 1 visits today)