BİLGİ ÇAĞI

                Bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgiye dayalı toplumların yükseldiği ve bilgi teknolojilerinin yaygın şekilde kullanıldığı bir çağın çocuklarıyız. Bilgisayar ve internet teknolojileri baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Cep telefonları, bilişim alanında yeni çığırlar açıyor.

Endüstri toplumundan bilgi toplumuna geçiş, günlük hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte, bazı sakıncaları da beraberinde getiriyor. Örneğin, bilgisayarı çok kullanırsak, gözlerimiz bozulabilir. Ama, az ya da normal kullanırsak, göz sağlığımızı koruyabiliriz. Ayrıca, bilgisayar oyunları biz çocuklarda bağımlılığa neden olabilir ve derslerimizi aksatabiliriz.

Bilgi toplumunda ve internet kullanımındaki gelişmeler, bilgisayar korsanlığı gibi yeni ve değişik mesleklerin doğmasına neden olmuştur. Bu korsanlar, bilgilerimizi çalabilirler, başkalarına satabilirler, bilgisayarımızı kilitleyerek, bizden para tahsil etmeye çalışabilirler. Bu korsanların, korsan şapkaları yoktur. Bilgisayar korsanlarından korunmak için bilgisayarımıza virüs tarama programları yüklememiz gerekir.

Buna karşılık, internet pek çok konuda bize yardımcı oluyor. Müzik dinlemek, video izlemek gibi eğlenceli aktiviteleri yapmak mümkün. Özellikle de ev ödevlerini yapabilmek için internetten bilgilere ulaşabiliyorum ve araştırma yapıyorum. Ayrıca eğitim amacıyla bazı alıştırmaları internet üzerinden cevaplıyorum. Dil öğrenmek için video izliyor, bilgisayardaki sözlükleri kullanabiliyorum.

Bazı evlerde, internet bağlantısı yoktur ya da internet kapalı, veya şifreli olabilir. İnternetimiz olmasaydı, Youtube’dan film izleyemezdik. Bazı ebeveynler, bilgisayar ile çok çalışıyorlar. Örneğin babam, molasız çalışır. Çok çalışması ve bizim için çalışması gerekiyor. Şimdilik ben bilgisayar başında çok çalışmıyorum. Büyüyünce bilgisayar mühendisi olacağım ve çok çalışacağım.

Son olarak şunu söylemeliyim ki, bu çağda bilgili olanlar yükselecek ve mutlu olacaktır. Bilgisizler ise tarihin çöplüğünde isimleri silinip kaybolacaktır.

 

                                                              Ege SALDIRIM

                                                                                                                                    4-A                                                                       

(Visited 126 times, 1 visits today)