Bilgi Nedir? Genetik Değişim ile Açlığa Son Verilebilir mi?

Açlık, evet açlık… Büyük bir küresel sorun. İnsanlar kampanyalarıyla ve bağışlarla bunun olmasını engellemeye çalışıyorlar. Peki, yeni bir çözüm bulabilir miyiz? Ben evet diyorum, açlık sorununa cevabımı bu metin içinde vereceğim fakat ilk önce nasıl bu soruya cevap vereceğim konusunu anlatayım.

Genetik değişim…  Sık sık duyduğunuzu düşünüyorum. Peki, nedir bu genetik denen şey? Genetik aslında sizin DNA’nız içinde saklanan moleküllerin her canlıda farklı bir şekilde dizilimidir. DNA’nız aslında bir bilgiyi barındıran depodur. Bu bilgi sizin fiziksel ve kimyasal tüm özelliklerinizin nasıl olacağına karar verir. Peki, nedir bu bilgi? Bilgi aslında her şeyin hangi ve nasıl bir özelliği ve biçimi olacağını belirleyen bir diziliştir. Mesela sizi ve çevrenizdeki diğer kişileri karşılaştıralım. Göz irisi, parmak izi, saç rengi ve ten rengi gibi tüm fiziksel ve kimyasal özellikleriniz bilginin dizilişi yüzünden aynı olmayabilir. Hadi gelin birlikte göz gezdirelim. Size fiziksel ve kimyasal özelliklerinizi belirleyen şey DNA isimli genetik mekanizmasıdır. Fakat DNA sadece olan şey değildir.

 DNA moleküllerin bir araya gelip bağlanmasından oluşur. Bağlanmada ise moleküller her insanda farklı bir örüntüde dizilir. Moleküllerin içinde ise atomlar vardır. Bu atomlar belirli parçacıklardan meydana gelir. Çekirdekte proton ve nötron güçlü nükleer kuvvet tarafından birbirlerine bağlıyken, çekirdeğin etrafında elektronlar döner. Atomların farklılıkları ise çekirdekte proton ve nötron sayıları ve yörüngedeki elektronların sayısına bağlıdır. Parçacıkların farklılıkları ise onu oluşturan atom altı parçacıklarına bağlıdır. Bunlar quark ve boson isimli atom altı parçacıkları olabilir fakat bu elektronlar için geçerli değildir çünkü elektronların içinde henüz bir şey bulamadık.

 

Bence burada bir duralım ve arkaya tekrar bakalım. Eee, bunların bilgi ile ne alakası var? Aslında gerçekten çok ama çok alakası var. DNA, moleküller, atomlar, parçacıklar ve atom altı parçacıkların tüm oluşumları ve dizilişleri bir bilgidir. Sakın bilginin sadece canlılar için geçerli olduğu düşünmeyin, bilgi tüm madde ve enerji için bir yapıtaşıdır. Kısacası bilgi Allah’ımızın her şeyi yaratırken kullandığı kalemin boyasıdır.

Baştaki konuya geri dönelim. Genetiği değiştirilmiş gıdalar açlığa son verebilir mi? Cevabım evet, çünkü genetik de bir bilgidir ve bunu kullanarak çok uzun süre hatta belki bir ömür kadar acıkmayabiliriz. Düşünün, her şeyin yapısını değiştirmek, o şeyi istediğimiz her şeye çevirebilmektir. Bu da bize sınırsız bir güç getirebilir. İşte bu da bilgi değiştirmektir. Fakat biz daha bu yolda yeniyiz. Bilgiyi tamamen değiştirerek sınırsız güce ulaşmamız için daha uzun bir yolumuz var. Bir gün eğer bu gücü tamamen elde edebilirsek, evrenimizi kontrol edebilir, hatta Tanrı’mızın nedenlerini bile anlayabiliriz. Umarım size iyi bilgiler verebilmişimdir, iyi çalışmalar ve mavi ekransız günler dileğiyle Berk İÇEL…

(Visited 37 times, 1 visits today)