BİLGİSAYAR KORSANLIĞI

BİLGİSAYAR KORSANLIĞI

Yaşadığımız çağın önemli tehlikelerinden bir tanesi de bilgisayar korsanlığıdır. İnternetten insanların kimlik bilgilerini isteyip, sonra onları kandırıp o bilgileri çalmaya “bilgisayar korsanlığı” denir.

İnternette hep böyle dolandırıcılar, bilgisayar korsanları faaliyette bulunurlar. Bu tür şeylerden korunmak için her internet sitesine güvenmemeliyiz. Örneğin, bize bedava olarak sunulan ürünleri almamalıyız. Çünkü bedava olan ürünler bazen tuzak olabilir ve bilgisayarımıza virüs bulaştırabilir. Özellikle bilgisayar oyunları, çizgi filmler ücretsiz olarak izlettirilip, daha sonra para istenebilir. Daha kötüsü, casus yazılımlar ile bilgisayarı kilitleyip para sızdırabilirler ya da dosyalarımızı ele geçirebilirler. Böyle bir şey yaşadığımızda hemen polis 155 ihbar hattına bildirmeliyiz.

Abstract, Electronic circuit network grunge background

Bilgisayar korsanlarına karşı anti virüs programları yüklemek, bu tür tehlikelere karşı alınması gereken bir önlemdir. Güvenli olmayan internet sitelerine girmemeliyiz. Bilmediğimiz yerlerden gelen elektronik postaları hemen silmeli ve hiç açmamalıyız. Sosyal medya hesaplarımızı korumalı, yabancılarla paylaşmamalıyız. Onlarla iletişim kurmamalı ve hatta engellemeliyiz. Özel bilgilerimizi ve fotoğraflarımızı sosyal ağlar üzerinden paylaşmamalıyız. Örneğin, bir arkadaşıma tanımadığı bir kimse “20 gün içinde annen ölecek” diye mesaj atmıştı. Arkadaşım, annesine haber vererek o mesajı hemen sildi. Bu tür mesajlara asla inanmamalıyız ve hemen en yakın büyüğümüze bildirmeliyiz. Tehlike bir durum var ise hemen polise haber vermeliyiz. Örneğin, beni bilmediğim bir numara ararsa o telefona bakmıyorum ve hemen anneme ve babam haber veriyorum.

Sonuç olarak, içinde yaşadığımız dijital çağ bazen önemli tehlikeler ve tuzaklar içeriyor. Dolandırıcılar, hırsızlar, bilgisayar korsanları iyi eğitim almamış ve iş sahibi olamamış kişiler arasından çıkıyor. Bu nedenle eğitim ve iyi bir nesil yetiştirmek hepimizin güvenliği için zorunlu bir iştir.

Ege SALDIRIM

7-B

(Visited 14 times, 1 visits today)