Bilgisayar Toplanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba! Bilgisayar toplamadan önce hangi tür bir bilgisayar toplayacağınızı belirlemeniz gerekir. Oyun bilgisayarımı, iş bilgisayarımı yoksa animasyon bilgisayarımı toplayacaksınız bunu belirlemeniz gerekir. Varsayalım ki oyun bilgisayarı seçtiniz. Bu sistemi oynayacağınız oyunlara veya güncel oyunlara göre toplamanız gerekir.

Şimdi anakart seçimine gelelim. Anakart seçiminde işlemcinizle uygun soketli bir anakart ve AMD mi yoksa İntel mi seçeceğinize karar vermeniz lazım. Daha sonra kasanıza uyumlu ATX ya da Mini ATX bir anakart seçmeniz lazım. Anakart soketlerini ücretli safyalarda bulabilirsiniz.

indir-1

Şimdi işlemci seçimine geldik. İşlemci seçiminde çekirdek sayısına ve işlemcinin anakart ile soket uyumuna dikkat etmeniz lazım. İşlemcinizi seçerken anakartınızdaki soket sayısına göre seçmeniz gerekir. Bu soket sayısı anakartınızın kutusunda yazar.

intel-core-i7-6700k_tgtn

Şimdi işlemcinin oyundaki önemine geldik. İşlemcinin 4 çekirdekli veya 2 çekirdekli olması çok fark ettirir. İşlemci 2 çekirdekli ve yetersiz bir işlemciyse oyunlarda dar boğaz sorunu ortaya çıkar. Güçlü bir ekran kartınız ama yetersiz bir işlemciniz varsa ekran kartı tüm verimini kullanamaz. Buda ekran kartına verdiğiniz paranın neredeyse çöpe gitmesine neden olur. Bu problemi düzeltmek içinde yeni nesil bir işlemci alıp bu problemi kökünden çözeriz.

Şimdi ekran kartına geldik. Ekran kartı seçiminde en önemli şey uyumdur. Eğer ekran kartınız işlemcinize uyumlu değil ise bilgisayarınızın performansını düşürür. Bundan dolayı işlemciniz eğer düşük kalitedeyse düşük ekran kartı,orta kalitedeyse orta,yüksek kalitede ise yüksek kalitede ekran kartı seçimi yapmalısınız.

indir-2

Sıra Ram’de. Ram’de GB seçimleri bulunmaktadır. Bunlar 4 GB, 8 GB, 16 GB ram’e kadar gider. Bunlar ideal yeterli Ram seçenekleridir. Fakat sizin keyfinize bağlıdır isterseniz 4×8 32 GB, isterseniz 8×8’den 64 GB Ram kullanabilirsiniz. Ama bu kadar fazla Ram kullanabilmek için ana kartınızdaki Ram slotlarının ya 4 ya da 8 olması gerekir. 4 GB ofis sistemleri içindir. Genelde okuldaki akıllı tahtalar ve şirketler tarafından kullanılır. 8 GB Ram ise oyuncular ve oyun bilgisayarlı için ideal GB Ram’dir. 16 GB Ram ise animasyon bilgisayarları şirketlerin grafik tasarımları için yeterli GB Ram’dir. Fakat dediğim gibi 32 veya 64 GB Ram de kullanabilirsiniz. Bu kadar fazla GB Ramler ise genellikle gene grafik ve şirket tasarımlarında kullanılan GB Ramlerdir.

dram-feature-640x354

Şimdi sıra güç kaynağında dikkat etmeniz gerekenlere geldi. Güç kaynağında öncelikle bakmanız gereken +80 olmasıdır. Yani % 80 güç verebilme kalitesisinde olduğuna dikkat etmeniz lazım. Bu şekilde güç kaynağınızdan tam performans alabilirsiniz. Ekran kartınız için yeterli pin girişinin bulunduğuna dikkat edin. 6 pin veya 8 pin girişli güç kaynakları gayet yeterlidir. Orta düzey bir ekran kartı için 6 pin girişi, üst düzey bir ekran kartı içinse 8 pin girişi idealdir.

images

(Visited 121 times, 1 visits today)