Bilgisayarlar ve Biz

Teknoloji denince aklıma bilgisayar, telefon, tablet ( ipad), televizyon ve robotlar geliyor. Bilgisayar gibi teknolojik aletler işlerimizi kolaylaştırırlar. Teknolojik aletler her yerde vardır.

Bilgisayarların içlerinde araştırma yapabilmemiz için “google” veya “youtube” gibi programlar bulunmaktadır.  Bilgisayarları daha çok ödev yaparken bilgi için kullanırız  ya da kafeteryalarda herhangi bir video izlemek için kullanırız. Bilgisayarlarda youtube veya google gibi programlarda yazıyı bitirdikten sonra en sağdaki büyük Enter tuşuna basmalıyız. Ya da yazarken yazım hatası olduğu zaman enter tuşunun üstündeki “delete” tuşuna basmalıyız. Yine youtube veya google gibi uygulamalarda herhangi bir şey seçmek için “mouse” kullanmalıyız. Eğer mouse yoksa bilgisayarımızdaki fareyi kullanabiliriz. Bilgisayardan müzik de dinleyebiliriz. Bazı bilgisayarlarda sadece oyun oynayabiliriz, bazılarında ise çalışabiliriz.

Tabletler ise küçük bir dikdörtgene benzemektedir. Tabletleri de bilgisayar gibi kullanırız. Tablet ve akıllı telefonlarda fotoğraf ve video çekebilir veya sosyal medyayı kullanabiliriz.

Bazı akıllı telefonlarda “siri” bulunmaktadır. Siri’ye bilmediğimiz veya merak ettiğimiz şeyleri sorabiliriz.

Büyük bilgisayarları yanımıza alamayız ama laptopları yanımıza alabiliriz çünkü laptoplar küçüktür.  Ben tabletleri bilgisayarlardan daha çok seviyorum.

Bilgisayarlara çok baktığımızda gözlerimiz için çok ama çok zararlı olur. En fazla 1 saat bakmalıyız ya da büyüklerimizin izin verdiği süre kadar bakmalıyız.

 

(Visited 222 times, 1 visits today)