Bilgisayarlar Ve Gelişen Teknoloji

Her gün gelişen teknoloji hayatımıza işlemeye başladı. Bundan 100 yıl önce en yakındaki ülkeye mesaj göndermek bile haftalar sürerken şu anda dünyanın öbür ucuna saniyeler içerisinde mesaj gönderebiliyoruz. Hatta teknoloji o kadar gelişti ki eskiden yapılması çok zor olan hatta neredeyse imkansız olan bazı ameliyatları yapmak artık dakikalar sürüyor. çoğu açından bizim tarafımızda olan teknoloji bazen kötü olaylara da sebep olabiliyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayarlar cebimize sığabilecek kadar küçültüldü ve internet dünyanın neredeyse heryerinden kullanılabilecek bir hale geldi. Bu şekilde dünyanın neredeyse her yerinde kullanılabilecek bir iletişim ağı yaratmış olduk. Peki bu bizim ne işimize yaradı. İnternet sayesinde birçok olayı olduktan dakikalar sayesinde öğrenebiliyoruz. Eski zamanları bir düşünün. Adamın kasabasında bir adam kalp krizi geçiriyor. Adam gecenin bir vakti doktor bulmaya gidiyor. Yaklaşık 2 saat sonra en yakın doktora ulaşıyor. Ve doktora “Bizim Ahmet kalp krizi geçiriyor doktor bey yetiş!”diyor. Ahmet sen daha yolun yarısındayken öldü zaten.

Artık teknoloji sayesinde eğitim de çok kolay. İnternet üzerinden okul üniversite bitirebiliyoruz. Ve ya derste konuyu anlamayan öğrenciler eve gittiklerinden internetten derslerini tekrar edebiliyorlar. İnteraktif testler çözebiliyorlar.

Teknolojinin gelişmesi ne kadar iyi de olsa bizler için kötü olan yanları da var. Artık çoğu işimiz internet üzerinden yapıyoruz. Çoğu kişi bunu iyi olarak görsede göremedikleri bir yanı  var. İnternet üzerinden alış veriş yaptığımız zaman kredi kartı bilgilerimizi kullanmamız gerekiyor. Bu bilgiler çok kolay bir şekilde açığa çıkabiliyor. Bu olayı engellemek için çalışmalar yapılıyor. Mesela artık internet alış verişlerinde kart kullanabilmeniz için onay vermeniz lazım.

Kredi kartları işin küçük bir kısmı. Sadece kredi kartlarınızı değil bilgisayar ve ya telefon hiç fark etmez internete bağlanabilen herhangi bir cihazdan yaptığınız herhangi bir işlem internet korsanları tarafından kayıt altına alınabilir. Bilgisayarın kamerası kayıt altına alınabilir ve ya klavyede bastıpınız her bir tuş kayıt altına alınabilir. Daha sonrasında internetin kullanamadığımız kısımlarında para ile satılabilir.

Bunlar ulaşması çok zor olmayan bilgiler. Birde bunların bir üst seviyesi var. Sizi sevmeyen bir arkadaınız internet üzerinden bir kiralık katil tutup sizi öldürtebilir. Ve ya size işkence ettirip bunu videoya çektirebilir. Siz bunu kimin yaptığı hakkında fikir sahibi bile olamazsınız.

Bu konu ile alakalı çok güzel bir video var. Linke tıklayarak videoya ulaşabilirsiniz.

link: https://www.youtube.com/watch?v=6GgIz5zWe8c

Artık ülkelerin gizli dosyalarına ulaşmak daha kolay. Sadece bu dosyaları korumaya yönelik kuruluşlar var. dünyadaki 1 günde binlerce siber saldırı oluyor. Ve bu saldırıları izleyebileceğiniz bir site bulunmakta.

Norse : http://map.norsecorp.com/#/

Siber saldırıları yapmak kolay değil. En azından tek bilgisayarla yapılabilecek bir iş değil. İndirdiğiniz bazı dosyaların içindeki virüslerle bilgisayarınızı adeta bir zombiye dönüştürüyorlar. Siz farkında bile olmadan Rusya’nın gizli bilgilerini çalıyorsunuz. bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Daha önce de dediğim gibi teknoloji her gün gelişiyor.  Ve bu çok hızlı oluyor. İlerde tedavi edilemeyecek hastalık kalmayacak. insanların ömrü çok uzun olacak. Fakat bu teknolojiler kötü ellerde çok kötü olabiliyor.

(Visited 139 times, 1 visits today)