Bilim Adamları ve İcatları

Bilim Adamı:Bir şey icat eden, fikir yürüten, yeni şeyler bulan kişilere denir.

İcat:Bilim adamlarının bulduğu (keşfetmek değil üretmek) yeni şeylere denir.

BAZI ÜNLÜ BİLİM ADAMLARI:

-Albert Einstein
-Graham Bell
-Da Vinci
-Nikola Tesla
-Galileo Galilei
-İbn-i Sina
-Louis Pasteur

Ben bunlardan bazılarını anlatacağım;

ALBERT ENİSTEİN:

Albert Enistein “ATOMU PARÇALAYAN ADAM” olarak tanınmaktadır.

Enistein, 14 Mart 1879 yılında Alman İmparatorluğu`nda doğmuştur.Ölümü ise 18 Nisan 1955 New Jersey’deydi. Hayatı boyunca birçok ödül alan bu bilim adamı atomu parçalayıp bomba yaptığı için  eleştirilere mağruz kalmıştır.Çünkü bu bombalar ile düzenlenen saldırıların sonucunda birçok insan ölmüş ve birçok bölge radyasyona maruz kalmıştır.Bu bombadan sonra sağ çıkanlar radyasyon nedeni ile bin bir türlü hastalığa yakalanarak ölmüştür.Hala Çernobil’de bu radyasyonun etkisi görülmektedir.

Nikola Tesla:

Nikola Tesla ” KENDİ ZAMANININ ÖTESİNDEKİ BİLİM ADAMI” olarak tanınmaktadır.

Tesla, 10 Temmuz 1956′ da Avustralya İmparatorluğu’nda doğup  7 Ocak 1943’te New York’ta ölmüştür.Teslanın icatları arasında en önemli olanı Alternatif Akım’dır.Bu gelişme sayesinde bütün elektirikli aletlere elektirik en iyi şekilde iletildi.Ancak Tesla bir şekilde engellendi.Engellenen şey ise kablosuz elektirik akımı idi. Şimdilerde ortaya çıkarılan bu icat bugün düşük akımlı hali ile satılmaktadır.Eğer o zamanlar bu belgeler saklanmasaydı, şu anda telefonumuzu şarj etmeden veya arabamızı benzinliğe sokmadan enerji elde edebilirdik.

Louis Pasteur:

Louis Pasteur`a hastalık avcısı denilebilir; çünkü o kuduz aşısını bulan kişi.Eğer bu aşıyı bulmasaydı bir sürü insan şu anda acılar içine ölüyor olabilirdi ve kimse evinde kedi, köpek gibi hayvanları besleyemezdi.

Louis 27 Aralık 1822′ de Fransa`da doğdu ve 28 Eylül 1895’de yine Fransa`da öldü. Louis ilk önce optik ile ilgilenmesine rağmen bu buluşu kimya ile ilgilidir.

Eğer bilim adamları olmasaydı dünyamızda şu anda bu kadar çok kişi yaşıyor olmazdı ve hiçbir icat da ortaya çıkmazdı. Şu anda benim bu yazıyı yazmam imkansızdı ve taa ilk çağlardan kalan şeylerle hayata devam ederdik,hatta insanlık şimdiye yok olmuş olabilirdi.İnsanlık bilim olduğu için şu anda yaşıyor ancak yeni teknolojiler dünyayı kirletiyor ve yine bilim adamları bunlar için yeni çareler buluyor.

İYİ Kİ BİLİM VAR!

(Visited 627 times, 1 visits today)