Bilim Kurulu Üyesi Olsaydım Salgını Nasıl Değistirirdim

Biliyoruz ki Çin’in Wuhan şehrinde Koronavirüs’ün yeni bir türü olan Covid-19 isimli bir virüs geldi. Gelecekte bilim kurulu üyesi olsaydım bu salgının seyrini nasıl değiştirirdim?

İlk icraatlarım bir çok yere dezenfektan yerine kolonya koymak. Çünkü bir çok doktor dezenfektanların iyi olmadığını söylüyor. Bağışıklık sistemine zararlıdır. Ayrıca bazı dezenfektanlarda etil alkol kullanılmıyor. Kolonya bir çok mikrobu öldürebilir.

Ateş ölçümünü gerekli olduğu zaman ölçerdim. Çünkü her insanda farklı belirtiler gösterir, bazı sağlıklı insanlarda bir belirti göstermez veya çok az gösterir.

Yurt dışından gelenlere test yaptırırdım. Direkt olarak karantina uygulamak doğru olmaz ancak test sonuçlarına göre olabilir.

OHAL (Olağanüstü Hal) uygularım. OHAL’i birkaç ay önce uygulamayı bıraktık. Fakat hala devam etmeliydik çünkü hiç kimse maske takmıyor, mesafeyi unuttular. OHAL’in iyi bir şey olmadığını biliyorum. Fakat bu gerekiyor ve para cezasını kesmeyi bıraktılar.

Okulların açılmasını iyi bulmuyorum, çünkü büyüklerin de mesafeyi koruyamazken çocukların koruması beklenemez. Aynı zamanda derslerin biraz azaltılması gerek. Çocukların göz sağlığına etki edebilir ve bu durum büyüklerin yaptığı sektörden sektöre değişen esnek çalışmada da uygulanmalı. Toplantılarda da geçerlidir. Aynı zamanda internet olmadan da kullanılabilen uygulamalar da yapmak lazım. İnterneti olamayan bir çok çocuk eğitim haklarından yararlanamıyor. Bu durum büyükler için de geçerli, bir kişi interneti olmadığı için çalışamıyor, çalışamadığı için işten atılıyor. Bu kişi işsizlik maaşı ile geçiniyor ve süresi bitiyor, iş bulamadığı için evini  o zamana kadar işsizlik maaşı ile geçindiriyor. Fakat süresi dolduğu zaman faturaları ödeyemez hale geliyor ve hiçbir şey yiyemiyor su da içemiyor ve hayatını kaybediyor. Bu yayılırsa devletin ekonomisini etkiler aynı şey Covid-19 olan bir hasta için de geçerlidir.

(Visited 15 times, 1 visits today)