Bilim Neden Var?

            Bilimin bildiğiniz gibi bizim hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Bilim günlük hayatımızda birçok yerde karşımıza çıkar ve bize kolaylık sağlar. Bu yüzden bilim yararlıdır,gereklidir ve iyidir. Bilim benim bakış açımdan her şeydir. Size bilimin yararlarını anlatayım. Mesela tenis oynarken topun açısını ve raketin topa vurma hızını  ayarlamak, arabayı park ederken doğru park etmek için doğru açıyı yakalamak önemlidir. Bu yüzden günlük hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkar ve bize yarar sağlar.

           Bilimin birçok dalı vardır; Fizik, Biyoloji, Jeoloji, psikoloji, kimya, sosyoloji, tarih, coğrafya, matematik gibi.  Fizik benim en sevdiğim bilim dalıdır. Fizik kanunları,yaşadığımız dünyanın nasıl oluştuğunu,günlük hayatımızda hareketi belirleyen şartları, enerjileri açıklıyor.Mesela yer çekimi kuvveti, G kuvveti, basınç(PSI), kinetik enerji , potansiyel enerji, kimyasal enerji,ısı enerjisi,manyetik alan vs. Bunların hepsi hareketi yani günlük hayatımızdaki birçok olayı açıklıyor.Biyoloji de de insanlar, hayvanlar,bitkilerin yapılarını anlatan bilim dalına  denir. Bir de kimya var.Kimya ise maddelerin  yapısını anlatan bilim dalıdır.

             Aslında birçok kişi bilimden sıkılır,bilimi tanımaz ya da anlamak istemez. Ama öğrenince,bilim sayesinde bir soru veya bir sorunda çok fazla seçenek bulabilirsiniz.Ben bu yüzden bilimi takip etmeyi çok seviyorum. Bilimle ilgili belgeseller seyretmek bana çok heyecan veriyor.En çok fizik, kuantum fiziği ve Cosmos yani uzay konularındaki belgeselleri izlemeyi severim.

Bugünlerde hepimizin basından gördüğü ya da duyduğu haber var. İstanbul Beykoz’da 3,5 aylık bir kangal köpeği 61 metrelik dar bir kuyuya düştü. İtfaiye, bölge sakinleri seferber oldu. İtfaiye, kör kuyudaki yavru köpeğe ulaşmaya çalıştı. Günlerce çalışma devam ederken, 3 tane liseli genç fizik, kimya yani bilimi kullanarak  360 derece dönebilen bir kol yaptı bu kolun ucunda ışık ve kamera bulunuyordu. Bu  robotik kolu 47 metre uzaktan kumanda ile kontrol ederek köpeğe ulaşmayı başardılar. Üstelik bu robotik kolu tecrübelerine dayanarak 3 saatte geliştirmişler. Geliştirdikleri robot kol ile 13 gündür yakalanamayan kopeği ilk denemede yakalamayı başardılar. Ancak kolun köpeğin ağırlığını taşıma kapasitesi yeterli değildi. Bunu fark ederek robot kolun daha güçlü versiyonunu yapmak için çalışmaya başladılar. İki saat sonra aynı robot kolun daha güçlüsüyle yola çıkmışken, itfaiyecilerin yavru köpeği kurtardığı haberini aldılar. Kendilerini bilime adayan bu gençler, yavru köpeğin haberini geç duymalarına rağmen hemen ne yapabiliriz diye düşünmüşler ve robotik kolu geliştirmek için canla başla çalışmışlar.

Gördüğünüz gibi bilim hayatımızda karşılaştığımız sorunları çözebilmemiz için bize seçenek sunuyor. Aynı zamanda günlük hayatımızda birçok şeyin bilim sayesinde kolaylaştığını görüyoruz. Atatürk  ”Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.” diyerek bize ne güzel yol göstermiş.

(Visited 228 times, 1 visits today)