Bilimin Yandaşları

Bildiğiniz üzere elektrik konusunda ve ışık konusunda insanoğluna yardım eden çok büyük iki isim var: Biri elektriğini mucidi Nikola TESLA, diğeri ampulün ve daha birçok şeyin mucidi Thomas Alva EDİSON. Her iki bilim insanı da birçok insana göre çok başarılı ve değerli mucitler, fakat bazı durumlarda insanlar bu mucitler hakkında doğru olmayan ve başka insanlarında fikrini etkileyen yorumlar yapıyor. Mesela Nikola Tesla’nın yeteri kadar önem görmediği ve Edison’un fazla abartıldığını, ya da Edison’un yeterince ünlü olmadığını ve Nikola Tesla’nın gereğinden fazla önem gördüğünü düşünüyor. Bu durum hem birçok alanda ve özellikle fizikçiler arasında birtakım tartışma soruları üretti: Hangisi daha iyi? Edison mu, Nikola Tesla mı?

Şöyle ki Edison ve Tesla aslında biraz daha farklı alanlarda çalışan iki bilim adamı. Edison birkaç alanda gelişmeler kaydeden ve icatlar yapan bir mucit fakat Tesla daha çok elektrik ve onun alt dalları hakkında icatlar yapmıştır. Bu  yüzden bu iki bilim insanının tam anlamıyla kıyaslanması mümkün değildir. Bu iki bilim insanı da hem bizim gündelik ihtiyaçlarımız için hem de bilimin gelişmesi adına hayatlarını harcamışlardır.

Edison, kendi aleyhine yapılan yorumların aksine hayatını bilimin gelişmesine adamış ve bunda başarılı olmuş bir isim. Ampulden, film kamerasına birçok alanda bilime yardım etmiştir. Edison için ‘Sadece elektrik alanında icat yapmıştır.’ demek de doğru değildir. Çünkü Edison icatlarını sadece elektrik değil, bütün fizik dallarına katkıda bulunmuştur. Fakat Edison hakkında şöyle yorumlar da var: ‘Eğer Tesla elektriği bulmasaydı Edison bir hiçti.’ veya ‘Edison, Tesla sayesinde ünlü olmuştur.’ Bu yorumlar doğru yargılar değildir, çünkü bilim insanları zaten başka bilim insanlarının gelişmeleri üstüne kendi gelişmelerini koyarak bilimi geliştirir.

Tesla ise bilim için en büyük adımlardan birini attı denebilir. Bu bilim insanı hem elektriği bulup hem de bunu motor sayesinde kullanmamızı sağladı. Bu kullanımda insanlık için yeni bir enerji kaynağı oldu. Bu sayede hem Nikola Tesla ünlü olmuş oldu hem de insanlık için önemli gelişmeler kaydetmiştir. Fakat bu bilim insanı için de insanlar doğruluğu sorgulanabilir yorumlar yapmışlardır. Kendisinin fazla abartıldığı belirtilmiş ve Edison’un yerini çaldığı düşünülmüştür. Fakat daha önce de bahsettiğim gibi bilimin gelişmesi için bilim insanları birbirlerinin buluşlarını ve bulgularını kullanarak bilimi geliştirebilir.

Kısacası bu iki bilim insanı da bilime çok büyük katkılarda bulunmuş kişiler, bu yüzden onlar hakkında doğru olmayan yargılar söylemek doğru değildir. Her ikisi de bilimciler arasında ünlü ve bunu kimsenin değiştirmesi gerekmiyor. Herhangi birinin diğerinden daha fazla ünlü olmasında da gerek yok. Ayrıca ne bu iki bilim insanı kötü gösteriliyor, ne de fazla ünlü olmuş bir şekilde yorum yapılıyor. Bu iki bilim insanı için bence ortak olan tek şey verdikleri emek ve sonucunda bilim verdikleri katkı. Bunun dışında aralarında bir kıyaslama yapmaya gerek yok.

(Visited 6 times, 1 visits today)