Bilimsel Deneyler

Yapılması tehlike arz eden bilimsel deneyler, sonucu insanlığın yararı içinse uygulanmalıdır görüşüne katılmıyorum. Çünkü insanlığın yararı için yapılmış bir deney bile olsa bu deney yapılırken oluşacak tehlike insanlığın yararından çok zararına yol açabilir. Sadece insanlığın menfaati için tehlikeleri göze almamalıyız çünkü dünyadaki her şey insan çıkarları için değildir. Yapılacak bilimsel deney insanlığın yararı için yapılıyor olsa bile bu deney yapılırken oluşabilecek tehlike göz ardı edilmemelidir. 

 

 

 

İnsanlık tarihi boyunca birçok vahşi deney kayıtlara geçti. Pek çoğu “bilim” adına yapılan bu deneylerde işe yarayacak bilgiyi elde etmek için insanlar ve hayvanlar üzerinde acımasız yöntemler denendi. Bu tür tehlike arz eden deneyler sadece insanlara ve hayvanlara değil doğaya da çok büyük zararlar verebilir. Örneğin daha çok meyve vermesi için ilaçlanan bir ağacın DNA sı veya kalıtımı bozulabilir. Yapılan hayvan deneyleri etik değildir hayvanlara, doğaya ve insanlara zarar vermeyen deneyler yapılmalıdır. Sonucu ne olursa olsun canlılara zarar verecek hiçbir deney yapılmamalıdır.

Örneğin; MKUltra projesi bu proje CIA’ in  bilinç altı kontrolü girişimiydi. Bu program 1950’lerde başladı ve 1966 yılına kadar sürdü. MKUltra Projesi kapsamında yer alan deneklere farklı şekil ve dozlarda LSD gibi ilaçlar verilerek madde etkisindeki kişilerin nasıl davranışlarda bulunduğu gözlemlendi. Bu ilaçların yanı sıra, elektroşok ve hipnoz gibi yöntemlere de başvuruldu. Tüm bunların yanında başka yöntemler de kullanıldı ve sözde araştırmacılar bu yöntemleri binlerce insan üzerinde onların rızası olmadan uyguladı.

Bu projenin amacı kimyasal silah araştırmalarının ve Sovyetlerle savaşmak için zihin kontrol edici ilaçlar yaratma çabasının bir kombinasyonuydu.

Bir diğer örnek; Vebayı silahlaştırma

Bu projenin ortaya çıkma sebebi Veba salgınları 13-14. yüzyılda, Avrupa nüfusunun yaklaşık yarısını öldürmüş ve dünyadaki insan sayısını yaklaşık 100 milyon azaltmıştı. 1980’lerin sonlarında, Sovyetler Birliği’nin biyolojik savaş araştırma programı, bombalar ve kıtalararası balistik füzeler aracılığıyla veba mikrobunu bir silah olarak kullanmaya karar verdi. En ölümcül biyolojik silah denemesi için veba virüsü üzerinden deneyler yaparak, bunu bir silah olarak kullanmanın yollarını araştırdı.

Başka bir örnek; Birim 731

Birim 731, 2. Dünya Savaşı sırasında insanlar üzerinde korkunç deneyler yapan Japon Ordusu’nun gizli bir Ar-Ge birimiydi. General Shiro Ishii’ nin komutasındaki birim, tahmini 250.000 erkek, kadın ve çocuk üzerinde deney yaptı. Kurbanlardan çoğu, Sovyet, Müttefik askerleri ve bazı savaş tutsağı Çinlilerdi.

Hastalar üzerinde, anestezi olmadan kesilmesi, gereksiz uzuv ampütasyonları, beyin, karaciğer, akciğer parçaları gibi organlarının çıkarılması gibi vahşi denemeler yapıldı. Ayrıca insanlar el bombası ve lav silahlarının da denemelerinde kullanılmıştı.

Sonuç olarak canlılara zarar verebilecek hiçbir deney insanlık yararına olamaz…

(Visited 53 times, 1 visits today)