Bilinçaltıyla başarmak

Hayat. Söze gelmesi kolay ama bir ömür de anlatsanız belli bir başlangıcı ve bitişi olmayan, anlatmakta kesinlikle zorlanacağınız bir kavram. Çünkü bir insanın fark edemeyeceği derslerle ,tecrübelerle, yaşanmışlıklarla, hüzünlerle ve sevinçlerle dolu.Biri bana şu hayattan ne öğrendin dese mesela, yaptığım ve başardığım şeylerden çok başaramadığım ve hayatımın bir köşesinde durup da beni hep bir yandan rahatsız eden şeylerden bahsederim . Peki niye? Şöyle düşünelim. Hepimizin aklında illaki imkansız gördüğü şeyler vardır. İlk bakıldığında yapılması  uzak geldiği için imkansız diye adlandırıp hani şu köşeye attıklarımızdan bahsediyorum. Tanıdık geldi mi?  Ki bu imkansız gördüğümüz kavram her şey olabilir. Örneğin öğrenciyseniz ve ben kimyayı yapamıyorum diyorsanız siz ne kadar çalışırsanız çalışın kafanızda imkansızlaştırdığınız için yapamazsınız. Veya iş hayatında karşılaştığınız her zorluğa karşı imkansız diyerek bir kenara atmaya çalışıyorsanız başarma yolunda bir adım dahi atmıyorsunuz demektir. Şaka gibi gelebilir belki ama ağzınızdan öylesine bile söylediğiniz her şey beyninizle birebir bağıntılı olup sizi tek bir sözünüzle kontrol edebiliyor. Tabii ki bunu iyi taraflarından kullanırsanız. Hislerinizi,yapacaklarınızı,karşı taraftan beklentilerinizi sadece kendinize söylediğiniz bir kelimeyle değiştirdiğinizi düşünsenize. Hayatta her istediğinizi elde ettiğinizi düşünün. Yani imkansız mı? Bir daha düşünün.

Bunu bir tek yapmak istediğiniz şeylerde değil de hayat bakış açınızda deneseniz ve oturtsanız hem daha olumlu hem de başarmaya daha yakın olursunuz.Yakın bir zamanda insanın bilinçaltıyla yaptırabileceği veya yapabileceği şeyleri araştırırken karşıma bir yazı çıktı. Yazıda, insan beyin gücünün çok muhteşem olduğundan ve insan isterse kendini komaya sokabileceğinden veya kanseri yenebileceğinden öyle ki  kendini bile öldürebileceğinden veya zengin değilse kendini zengin bile yapabileceğinden bahsediyordu. Yapıp da başaracağınız her şey sizin kafanızda bitiyor  ve tek yapmanız gereken bunu harekete geçirmek. Yani imkansız mı? Bir daha düşünün.

Örneğin bir öğrencinin sınavdan düşük alması ona çalışıp çalışmamasıyla ilgili değildir. Sınav anında veya öncesinde o sınavı iyi veya kötü yapacağına dair kendine olan inancıdır. Eğer fazla stres yapar ve ben kesin sınavdan kalacağım düşüncesiyle girerse kendini buna inandırdığı için kalma olasılığını kendi yaratmış olur. Yani aslında ipler sizin elinizde. Kendinizi zihin gücüyle zayıflatabilir, tümörü yenebilir, sınavlardan geçebilir veya istediğiniz pozisyona örneğin iş hayatında yükselebilirsiniz. Hatta bazı araştırmacılar insanın beyin gücüyle kendi göz rengini bile değiştirebileceğini söylüyorlar. Yani imkansız mı? Bir daha düşünün.

(Visited 22 times, 1 visits today)