Bilinçsizlik mi, Önlemsizlik mi?

Tıpkı Japonya gibi Türkiye’de deprem riski yüksek olan bir bölgede yer alıyor. Peki Japonya’da ölüm ve yaralanma seviyesi çok düşükken Türkiye’de neden bu durum tam tersi? Sorun ülkemizdeki insanların bilinçsiz olması mı, yoksa alınmayan önlemler mi?

Her iki deprem bölgesi nasıl kıyaslanacak durumda değilse, aynı şekilde iki ülkenin insanlarının da yaşanan depremler karşısında vereceği tepkiler kıyaslanamaz. Japonya’da yaşanan depremler burada olsa durum şu ankinden çok daha berbat bir halde olurdu. Zaten güçlü depremlere verdiğimiz tepkileri son 15-20 yıldır görüyoruz. Peki bunların sebebi halkımızın yeterince bilinçli olmaması mı? Yoksa ülkemizde bu konuda alınan önlemlerin yetersizliği mi? Bence tüm suçu tek birine yüklemek haksızlık olur. İnsanlarımızın bu tarz konularda bilinçsiz olduğu inkar edilemez bir gerçek. Ama aynı şekilde yapılan binalarında bir an önce yapılıp, satılmak amacıyla özensiz yapıldığını da biliyoruz. Bu iki faktör birleşince tabii ki ortaya büyük bir facia çıkıyor. Bu demek değildir ki Japonya yaşadığı tüm depremleri sıfır hasarla atlatıyor. Elbette onlarda büyük hasarlar alıyor ancak can kaybı daha az oluyor. Örneğin 2011 Tohoku Depremi ve Tsunamisi. Japonya’nın doğu kıyısı 9.03 şiddetindeki depremle sarsıldı. Bu facianın ardından da 37.9 metreye varan tsunami dalgaları meydana geldi. “Büyük Doğu Japonya Depremi” olarak adlandırılan bu felakette Japon halkı büyük kayıplar yaşadı.             

Bu ve bunun gibi görüntüler ortaya çıktı. Ancak yine de aynı deprem Türkiye’de olsa bundan çok daha fazla can ve mal kaybı yaşayacağımıza eminim. Peki bunları önlemek için neler yapılabilir? Öncelikle binaların kesinlikle daha sağlam bir altyapı üzerine inşa edilmesi gerekiyor. Sırf daha çabuk bitirip satmak için insanlarımızın hayatı tehlikeye atılmamalı. Ucuza kaçıp da uygun fiyatlı ama yeterli sağlamlıkta olmayan inşaat malzemelerini kullanmamalıyız. Bunlar en basitinden yapabileceğimiz şeyler. Bunlara daha birçok madde ekleyebiliriz. Peki ya insanları bilinçlendirmek amacıyla ne yapılabilir? Belki herkese açık bir alanda sunumlar yapılabilir. Deprem sonucu oluşan görüntüler sosyal medyada paylaşılabilir. Aynı şeyin başlarına gelme ihtimaline karşılık insanlar daha tedbirli olabilirler. Aynı şekilde belki depremzedeleri ziyaret etmek de insanları etkileyebilir.

Sürekli bana olmaz düşüncesiyle yaşamayı bırakmalıyız artık. Her an, her şey, herkesin başına gelebilir. Buna elbette ki bizde dahiliz. Ülkemizde sürekli yaşanan ufak tefek depremlere göre düşünüp bir şey olmaz demek ne kadar mantıklı? 2011 Van depreminin izlerini 6 sene sonra anca silebildik. Buna benzer bir olayın şu anda, bizim yaşadığımız yerde yaşanmayacağının garantisi yok. Sevdiklerimizin ve kendi canımız için bir şeyler yapmanın vakti sizce de gelmedi mi?

(Visited 125 times, 1 visits today)