BİLİNENE Mİ GİTMEK BİLİNMEYENE Mİ?

Uzay, günümüzde en çok merak edilen konulardan biridir. Uzayı araştırmak ve uzay hakkında bir şeyler bilmek şu anda bize çok cazip geliyor. Biz uzay hakkında sadece araştırmalar sonucunda bize söylendiği kadar bilgi sahibi olabiliyoruz. Peki uzaya seyahat edip her şeyi kendi gözlerimizle görmek nasıl olurdu? Mesela size 250 bin dolar verilse ve bu para ile uzayda seyahat edebileceğiniz söylense cevabınız ne olurdu? Muhtemelen evet derdiniz. Peki aynı miktarda parayla dünyanın birçok ülkesini gezebileceğinizi de söyleseler kararınız değişir miydi?
Ben olsam uzaya gitmek her ne kadar kulağa hoş gelse de başka ülkeleri gezmeyi tercih ederdim. Çünkü uzaya gittiğim takdirde orada ne ile karşılaşacağımı bilmiyorum. Mesela başka bir gezegene ayak bastığımda ne göreceğim hakkında hiçbir fikrim yok. Belki gidip gördüğümde büyüleyici bir manzara ile karşılaşacağım ve fikrim tamamen değişecek. Ama bunun tam tersinin olma ihtimali de var tabi. Belki de bir gezegene iniş yaptığım zaman kendimi çöl gibi bir yerin ortasında bulacağım veya gittiğim gezegen yalnızca denizlerden oluşan bir yer olacak ve ilgimi çekecek hiçbir şey göremeyeceğim. Yani uzay seyahatim beklentilerimi karşılamazsa bu benim için tam bir hayal kırıklığı olur. Aynı zamanda bu durum hayal kırıklığının yanı sıra 250 bin doların boşa gitmesi de demektir. Bu yüzden gittiğimde ne bulacağımı bilmediğim bir yere gitmek için bu kadar yüklü miktarda bir parayı harcamanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca dünyada gezilip görülmeyi bekleyen o kadar çok yer var ki! Örneğin New York’a gitmek benim için rüya gibi bir şey olurdu. İzlediğim birçok filmde gördüğüm ve hikayesini de birçok kez dinlediğim Özgürlük Anıtı’nı görmek New York’a gittiğim zaman önceliklerimden biri olurdu. Ancak New York’a gidip Medician Square Garden’da NBA maçı izlememek gerçekten olmaz. Gezmek istediğim başka bir şehir de Paris. Dünya genelinde Paris denince akla ilk Eyfel Kulesi gelir. Eyfel Kulesi’ni gözlerimle görmek ve en tepesine çıkıp buradan Paris’i seyretmek hayatım boyunca unutmayacağım bir anı olurdu. Bunun yanı sıra Paris’in meşhur caddelerinde dolaşmak da orada yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri. Bunların dışında Afrika ya da Avustralya’ya gidip şu ana kadar hep ekranlarda izlediğim vahşi ya da sevimli hayvanları kendi gözlerimle görmek gerçekten çok güzel olurdu.
Dünya üzerinde saydıklarım dışında gezilip görülecek çok fazla yer var. Dünya’da görmediğimiz bu kadar fazla yer varken gittiğimizde belki de hayal kırıklığına uğrayacağımız bir yere gitmek bence çok saçma olurdu. Bu yüzden ben olsam verilen bu parayı dünyayı gezmek için kullanırdım.

(Visited 21 times, 1 visits today)