Bilinmeyene Bilinenle Gitmek

Küçük yaşlarımdan bugüne moda sektörü çok ilgimi çekmiştir. Esas olarak başka bir mesleğe sahip olsam bile modacılık konusunda hizmet verecek bir şirket açmayı her zaman hayal etmişimdir.

Çoğumuzun bildiği gibi bu sektörde markaların öne çıkabilmesi, ünlü olabilmesi için öncelikle markanın bir farklılık yaratması gerekmektedir. Bu yüzden şirketimde yaratıcı kişilere özellikle yer verirdim. Farklı bakış açısı da yaratıcılığın yanında önemli bir özellik. Çünkü bu kişilerin ortaya çıkardıkları ürünler farklı olacak. Belki de hiçkimsenin aklına gelmeyecek bir ürün ortaya çıkacak, onlar gibi farklı bakış açısı olan çok sayıda kişinin tarzına uygun moda yaratılabilecektir. Bunun yanında modanın evrensel bir sektör olmasından dolayı çalışanlarımın yabancı dil bilmesi gerektiğinden bahsetmiyorum bile.

Bu özellikler yanında şirketimde çalışacak kişinin şirketi sevmesine önem gösterir, onları mutlu edebilecek ortamlar yaratırım. Böylece işlerini severek yaptıklarında ortaya güzel ürünler çıkacak ve çalışanlarım işten çıkmak için sürekli saatlerine bakmayacaklar uzun saatler zevkle çalışacaklardır.

Seçtiğim kişilerin bu özelliklerin yanı sıra sosyal bireyler olmaları da önemli. Hedef kitlemizle yakın ilişkiler kurup, dışarı çıktıklarında arkadaşlarının, ailelerinin fikirlerini alıp iş dışında bile yaptığı işe kafa yormalı ve bize iş   zamanında onlardan aldıkları öneri ve şikayetlerle mantıklı   fikirler sunmalıdır.

Çalışanıma güvenmeli, şirkete sadık olduğunu bilmeliyim.   Bizden çıkan fikirleri başkalarına götürmemeli veya   başkalarından aldığı fikri kendi fikriymiş gibi göstermemeli.

Bu devirde teknoloji herkes için çok önemli. Reklamlar, yeni haberler, buluşlar internetten alınıyor, satışlar internetten yapılıyor. Bunun yanında teknoloji teknik olarak bize hız katar ve çalışma saatlerimizin daha verimli geçmesini sağlar.

Şirketteki çalışanların özgüveni olmalı, bir sunum yapılması gerektiğinde bunu kendini zorlamadan yapabilmeli. Bunun yanında sunum becerilerine de hakim olmalı. Sunum yaparken insanların dikkatini çekebilmeli, anlattığı şeyler insanın aklında kalabilmeli ve karşılarındaki insanlara da güven verecek bir duruş sergilemelidir.

Çalışanın moda ile ilgili tecrübeli olması işleri daha da kolaylaştıracaktır. İş saatleri içinde zamanı düzgün yönetmek çok önemli. Bu zaman dilimi içerisinde ne çok yorulup son saatlere doğru verimsiz hale gelmeli, ne de bütün gün hiçbir şey yapmayıp son anda bütün işleri birlikte yapmaya çalışmalıdır. Bir gün için yapacağı işleri ve görevleri kendi için uygun düzene koyması hem onun için rahat olur hem de şirket, patron için.

Şirketimizin özellikle büyüme aşamasında belki de birçok problemle baş başa kalacağız. Bu problemler sırasında çalışanların problem çözebilme ve kriz yönetme kabiliyetleri çok önemli. Herkesin sorun için farklı çözümler ortaya atması gerekli ve problem ne kadar büyük olursa olsun pozitif yaklaşmaları büyük önem taşıyor.

Bunun yanında çalışkan ve sabırlı bireylerin bize sorun çözmede büyük yardımı dokunacaktır. Ekibimde farklı çözümler veya fikirler çıkması için farklı cinsiyet, yaş, milletten gelen insanları seçmeye özen gösteririm. En önemlisi her bir çalışanın içinde bulunduğu ekibin diğer çalışanlarıyla uyumlu olup, iyi iş çıkarabilmesi şirketin büyümesi için önemli bir etkendir.

Sonuç olarak ekibimdeki kişilerle şirketimin gelişmesi ve marka olarak tanınması için önemli olan özellikleri sağladığımda büyük ve başarılı bir şirket sahibi olabilirim. Küçük yaşlarımdan bugüne moda sektörü çok ilgimi çekmiştir. Esas olarak başka bir mesleğe sahip olsam bile modacılık konusunda hizmet verecek bir şirket açmayı her zaman hayal etmişimdir.

(Visited 67 times, 1 visits today)