BİLMEDEN ALDIĞIMIZ ZARARLI MADDELER

Günümüzde bir sürü katkılı gıda içeren ürünler, katkılı yanları örtülerek insanlara sunuluyor. Üstelik bunun reklamını da yaparak insanları almaya teşvik ediyorlar. Peki gizlenen bu maddeler ne?

Son dönemlerde insanlar çok hazıra alışmaya başladılar. Günümüz şartları da zaten her şeyin hazır olduğu bir dünya yaratmak. Bu nedenle artık çoğu şeyi marketlerde paketlenmiş olarak bulabiliyoruz. Gıdalar hayatı kolaylaştırmaya yararken, uzun vadede sağlığımız için büyük tehlike oluşturuyor. İçlerinde bulunan aspartam, mısır şurubu, fruktoz, trans yağ, gibi koruyucu ve son derece zararlı maddeler çocuk gelişimine oldukça zarar veriyor ve insan vücudunun direncini düşürerek erken yaşta başlaması ihtimal hastalıkları da beraberinde. getiriyor. Bu maddeler belli bir izin belgesiyle firmalara izin verebiliyor ama bazı merdiven altı onaysız firmalar ürünün tadını daha güzel, ve dayanıklılığını daha fazla arttırmak için sınırsız kullanıyorlar ve bilerek insan hayatını tehlikeye atıyorlar. Bundan korunmamızın tek yolu da insanları sıkça bilgilendirmek. Çünkü çoğu insan yediği şeyin içinde ne olduğunu bilmeden onu vücuduna alıyor. Örneğin bebekler için yapılmış süt ürünlerinin içinde GDO’lu bir sürü gıda var ve yeni doğmuş bir bebeğe anne sütü yerine bunu tercih etmesini söyleyerek reklam veren şirketler bunun ne kadar zararlı olduğunu biliyorlar fakat para kazanmak için insanların hayatlarıyla oynamaktan vazgeçmiyorlar. Öyle ki bu gıdalar sadece tatlılarda değil artık tüm yemek çeşitlerinde var.  Tahıllarda ve meyvelerde de bulunuyor çünkü çiftçi ekerken hızlı büyümeleri ve kocaman gösterişli olabilmeleri için GDO’lu tohumlar kullanıyorlar. Böylelikle yediğimiz her yemek çeşidi ki buna sebze de dahil, vücudumuz için çok zararlı. İnsanlar beğensin ve alsın diye de reklamını yapıyorlar ve bundan para kazanıyorlar. Ben buna çok karşıyım çünkü düşünmeden(!) yaptıkları bu şeyler hayatımızı sadece fiziksel sağlığımızı değil mental sağlığımız açısından bizi çok etkiliyor. . Peki bunlar böyle bilinirken insanlar neden almaya devam ediyor? Artık insanlar kendilerinden çok, ekranda gördüklerine inandıkları için ürünlerin içeriğine bakmadan satın alıyorlar ve birileri gelip onları uyardığında, ” Ama internette öyle yazıyor.” diyerek inanmamaya devam ediyorlar. Bu sistemi bize dayatan devlet ise bizi bunları almamızda zorunlu tuttuğu için ne kadar dikkat edersek edelim bir şekilde hayatımıza giriyorlar çünkü en yakınından bir örnek olarak çiftçiler artık kendi tohumlarını değil, devletin onlara verdikleri tohumları ekiyorlar. Bazı şeylere sınır koyamasak bile bu konuda bilinçli olmamız bizi her zaman bir adım önde tutacaktır.

Aslında şu an ailelerin yapması gereken başlıca şeylerden biri  çocuklarına  bunların zararlarını anlatarak küçük yaşta eğilimlerini engellemek çünkü ileride bırakın bu reklamları, tavsiye şeklinde değil de zorunlu bir şekilde almaya başlayacağız. Yani toplumca ne kadar erken farkına varırsak o kadar erken engellemek için harekete geçmemiz hızlı olur.

 

 

 

 

 

Yeniboğaziçi'nde "GDO'ya Hayır" eylemi düzenleniyor

 

(Visited 25 times, 1 visits today)