Bilmeden Yargılamak

Okulların kapanmasına yaklaşık olarak 2 hafta vardı. Biz de üniversite yılının sonuna geldiğimiz için okul bize balo  yapacaktı. Herkes tatlı bir telaş içindeydi. Kızlar haberi aldıkları günden beri yoğun bir elbise arayışına girmişlerdi, erkekler ise sonuçta bir pantolon bir gömlek diye düşündüklerinden çoğu son haftaya bırakmışlardı. Sadece bir kişi bu olanlara hiç tepki vermiyordu. Bizim sınıftan bir kız. Genel olarak insanlarla konuşmuyordu, kendini herkese kapatmıştı okula geliyor ve gidiyordu yaptığı tek şey buydu. Onunla daha önce hiç konuşmamıştım. Yani nasıl biri olduğu hakkında hiç bir fikrim yoktu. Tek bildiklerim gözlemlediklerim ve etraftan duyduğum şeylerdi. Bu son iki hafta çok eğlenceli geçmişti çok fazla ders işlemiyorduk.

Balonun olacağı güne gelmiştik. Okul baloyu bir otelde yapmıştı. Balonun olacağı saatte herkes yavaş yavaş gelmeye başlamıştı. Ben ne erken gelmiş ne de çok gecikmiştim. Salona girdiğimde sağ tarafımda minik bir sahne vardı canlı müzik yapıyorlardı, sahnenin yanında da açık büfe gibi bir kısım vardı ama üstünde daha çok kokteyller vardı. Masalar ise mor ve beyaz renkle süslenmişti, masaların üstünde de yiyecek, çerez vb. şeyler vardı. Artık herkes gelmişti. Kimisi dans ediyor kimisi oturup konuşuyor kahkahalarla gülüyordu. Yine her zaman ki gibi o hiç bir şey yapmadan sadece oturuyordu. Sıra eşli dans etmeye geldiğinde herkes birbirini dansa kaldırıyordu. Çok fazla dans etmeyi seven biri değildim ama arkadaşlarımın ısrarları sonucu birini dansa kaldırmaya karar verdim. Etrafıma baktığımda çoğu kişi kalkmıştı. Bir kaç tane kız oturuyordu zaten biri de oydu. Olaylar çok hızlı gelişti ani bir kararla oturduğum sandalyeden kalktım ve onun yanına gittim. ” Benimle dans eder misin?” demiştim. İnanamıyordum bu sözler benim ağzımdan mı çıkmıştı?! Kız bana şaşırmış bir şekilde baktı. Böyle bakmakta haklıydı ben bile kendime şaşırmıştım. Şaşkınlığına devam ederek ”Bilmem ki…” dediğinde lütfen demiştim. O da en sonunda kabul etti. Piste gelmiştik etrafımızdakiler bize bakıyordu. Onları çok umursamadık.

Dans etmeye başlamıştık. İkimizde çok iyi değildik ama yine de bir müddet sonra alışmıştık. Dans ederken konuşmaya başladık daha doğrusu ben onu konuşturmaya çalışıyordum. Az sonra o da alışmıştı ki benimle sohbet ediyordu. Dans bitmişti. Ama biz yine de sohbet etmeye devam ediyorduk. Aslında çok eğlenceli ve samimi biriydi. İlk başlarda, dışarıdan baktığında kimseye yüz vermeyen hali onu tanıdıkça gidiyordu. Onunla yakın arkadaş olmuştuk. Okul bitse bile biz hala onunla görüşmeye devam ediyoruz. Bir sorunum bir sıkıntım olduğu zaman artık ilk onun yanına gidiyor. O da aynı şekilde her şeyini ilk benle paylaşıyor. En başta tanımadan yargıladığım kişi şimdi dostum olmuştu.

 

(Visited 72 times, 1 visits today)