Bir Aileyi de Sen Kurtar!

Günümüzde birçok sosyal sorumluluk projesi var. Bunların içlerinde çok başarılı olanları bulunmakta. Fakat ülkemizde sosyal sorumluluk projeleri tek bir çatı altında değil. Bu nedenle insanlar yaptıkları yardımların sonucunu net bir şekilde göremiyorlar. Ben de bu durumu ele alarak bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdim.

Sosyal sorumluluk projesinin adı “Bir Aileyi de Sen Kurtar!”. Bu projeyi diğer projelerden ayıran özelliği bağış odaklı olmaması ve rol alabilmek için bağış yapmaya gerek kalınmamasıdır. Projede bir ailenin ev, iş, giyim, eğitim, besin ihtiyacı, tıbbi tedavi ve psikolojik yardım başlıklarının karşılanması ön plandadır.

Proje genelinde amaç, maddi durumu iyi olan bir ailenin maddi durumu pek iyi olmayan aileye proje dahilinde belirtilen konular hakkında yardım yapmasıdır. Genel amaç bu ailenin tüm ihtiyaçlarının karşılanması olsa da, dileyen katılımcılar tek bir konuya da bağış yapabilir. bu şekilde tek bağışlar toplanır ve bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için birleştirilir.

Proje için bir web sitesi oluşturulur ve gerekli bilgiler halkın ulaşabileceği şekilde paylaşılır. Hangi konularda yardım ihiyacı olduğu, aylık-yıllık yapılan bağış artış grafikleri ve daha fazlası. Ayrıca bu sitede işe ihtiyacı olan insanların özgeçmişleri de görünür.

Tüm yardımlar bağış şeklinde olmak zorunda değildir. Proje için kurulan web sayfasında, bir üst paragrafta bahsedilen özgeçmiş dosyalarının görüntülenmesi, işe başvuran kişilerin ilanları gösterilir. Ve dileyen katılımcılar, kendi şirketlerinde açık bir pozisyon varsa işe alacağı kişiyi buradan seçebilir. Bu da bağış yapmadan yardım etmenin bir yoludur. 

Yanı sıra, ürün yardımı da kabul edilecektir. Bir şirektin sahibi para yardımı ile değil de; besin veya giyim yardımı yapacak ise bağış, ürün şeklinde alınabilir. Daha fazlasını isteyen firmalarla da sponsorluk anlaşmasına gidilebilir. Bu durum eğitimde de benzerdir. Okullar belli bir kota oluşturur ve bu sayıda öğrenciye burs verirler. Bu yardım maddi olarak da yapılmaktadır, burs şeklinde de.

“Bir Aileyi de Sen Kurtar!” projesinin başka bir odağı ise piskolojik yardımdır. Tüm ülke olarak geçtiğimiz bu zor günlerde aslında gerekli olan psikolojik destek, arka plana atılmaktadır. Bu nedenle internet sitemiz veya destek hattımız aracılığıyla yapılan başvurularda, toplanan bağış ya da gönüllü klinikler aracılığı ile desteğe ihtiyacı olanlara yardım edilir. 

Devletin karşılamadığı bazı tedavi ve ilaçları toplanan bağışlar yardımıyla karşılanması planlanmaktadır. Gerekli koşulları sağladığını düşünen kişiler bize internet sitemiz ve destek hattımızdan kayıt oluşturabilir. Özellikle şu an gündemde olan SMA hastalarının ilaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. 

Dileyen bağışçılar, yardım ettikleri aileyle tanışıp vakit geçirme şansı elde edecektir. Tabii bu durumda iki tarafın da rızası alınacaktır. Böylece bağışçılar/ katılımcılar yaptıkları yardımın ulaştığı aileyle tanışabilir ve yardımlarının yerine ulaştığını görebilirler.

Peki bu sistem nasıl işliyor? Kim kontrol ediyor? gibi sorulara cevap olarak perdenin arkasında arı gibi çalışan bir ekip var. Bu ekip tamamıyla gönüllülerden oluşuyor. Ve bu gönüllü ekibinde olmanız için herhangi bir koşul yok. Her yaştan isteyen insanlar, ister işi olsun ister olmasın, bizim ekibimizin bir parçası olabilir. Unutmayın, bir şeyi başarmak için istemek yeterli!

(Visited 81 times, 1 visits today)