Bir Aktörden Çok Daha Fazlası: James Franco

James Franco günümüzün en başarılı ve en aktif sanatçılarından biri olarak biliniyor. Kendisi sadece bir aktör değil, kalemi sağlam bir yazar ve aynı zamanda yetenekli bir ressam.

Gençlik yıllarını Palo Alto kasabasında geçiren Franco, her ne kadar hareketli de olsa, dersleri daima iyi olan bir öğrenci olarak bilinirdi. Kaliforniya Üniversitesi Su Altı Bilimleri Bölümünü kazandı, lakin oyunculuğa karşı duyduğu sempati sebebiyle eğitimini yarıda bırakıp konservatuvar sınavlarına hazırlanma kararı aldı. Aldığı bu karar sebebiyle babası ile arası bozulan Franco, ailesinden harçlık almayı bırakıp bir hamburger restoranında işe girdi ve kendi parasını kazanmaya başladı. Burada, kendisini geliştirebilmek adına müşterileriyle farklı aksanlarla konuştu.

Sinema ve televizyon dünyasına Freaks and Geeks dizisi ile adımını atan Franco, daha sonra Whatever It Takes yapımında da üstün bir performans gösterdi ve adını duyurmayı başardı. Genç yaşta hayatını kaybeden efsane aktör James Dean’i canlandırarak birçok ödüle aday gösterildi, büyük bir kısmını da kazandı. İlk ödülünü bu rolüyle kazandı. Örümcek Adam (Spider-Man) üçlemesinde Peter Parker (Örümcek Adam) rolü için seçmelere katılsa da, Harry Osborn karakteri olarak seyirci karşısına çıktı ve yine çok beğenildi. 2010 yılında 127 Saat filmi ile Oscar ödülüne aday gösterildi, kazandı da.

2006 yılında İngiliz Edebiyatı okumaya karar verdi ve normalinde 4 sene süren eğitimi 2 yılda yüksek derece ile tamamladı. Yetmezmiş gibi Yale Üniversitesi’nde de doktorasını yapıverdi.

2013 yılında Actors Anonymous (Anonim Aktörler) isimli romanını yayımladı ve oldukça olumlu kritikler topladı.*

Boş zamanlarında resim çiziyor, galeriler açıyor.

Palo Alto civarında öğretmenlik de yapıyor.

Ünlü pop yıldızı Lana Del Rey’i anlatan bir kitap yazdı.*

Franco’nun annesi yazar, büyük annesi ise ressamdı.

Palo Alto’da büyürken yaşadıklarını anlattığı “Palo Alto” adında bir kitap yazdı. Lise dönemlerinde şahsi mülkiyete zarar vermekten ve içki tüketmekten sıkça başı belaya girdiği için annesine bu kitabı okumayı yasaklamıştır.

Bir keresinde annesi ile aynı filmde rol almıştır. Bunun kendisine başta değişik geldiğini ifade eden Franco, daha sonrasında zor da olsa buna alıştığını söylemiştir.

City by the Sea‘deki rolüne hazırlanabilmek için bir süre sokakta kalmıştır.

127 Saat filminin yönetmeni Danny Boyle, Franco ile rolü hakkında konuşurken kafasının güzel olduğunu ileri sürmüştür. Franco ise seçmeler sırasında gayet iyi olduğunu ve zararlı madde kullanmadığını söylemiştir.

İlk profesyonel projesi olan Freaks and Geeks dizisinin yönetmeni onun hakkında şunları söylemiştir: “İlk görüşmemizden hatırladığım kadarıyla çok büyük bir ağzı vardı ve çok zayıftı. Beni gerçekten çok güldürmüştü. Çok komik ve değişik bir çocuktu. Aslında başlarda hiç çekici olduğunu düşünmemiştik. Daha çok havalı görünmeye çalışan bir genç gibi görünüyordu. Canlandırdığı sahneleri izledikten sonra fikrimiz tamamen değişti. Kendisini işe aldıktan sonra ofisteki bayanlardan çok ‘dalgın’ olduğunu öğrendik. Ne dediklerine dair hiçbir fikrimiz yoktu!”

Franco, 2006 yılında Flyboys filminin çekimleri sırasında bir pilot lisansı almaya hak kazanmıştır.

* – “Anonim Aktörler” Haziran ayında Türkçe’ye çevrildi ve raflardaki yerini aldı. Okumanızı tavsiye ediyorum.

* – Kitabın Mart ayında yayımlanması bekleniyor.

(Visited 220 times, 1 visits today)