Bir Başarı Hikayesi: Maya Angelou

Maya Angelou

Benim en çok ilgimi çeken hayranlıkla baktığımın başarı hikayelerinden birisi Maya Angelou’nun başarı hikayesidir. Peki neden bu kadar ilgimi çekiyor ya da hayranlıkla bakıyorum size bunu anlatacağım.

İlk başta Maya Angelou’nun biyografisinden biraz bahsedeyim.

Annie Johnson yani bizim bilgiğimiz ismiyle Maya Angelou hayata bir sıfır yenik başladı. Çünkü doğduğu yıllarda yani ırkçılığın tavan yaptığı bir dönemde 4 Nisan 1928’de St.Louis Missouri ABD’de dünyaya geldi.Talihsiz Maya 3 ,abisi Bailey 5 yaşındayken annesi babasının ayrılması üzerine  iki kardeş babaanneleri Annie Henderson’un yanına Arkansas’a gönderildiler.Küçük Maya yedi yaşına geldiğinde iki kardeş bu sefer de annelerinin yanına St.Louis’e gitmek üzere yollara düşerler. St.Louis’te korkunç bir olay yaşanır ve Küçük Maya annesinin erkek arkadaşı tarafından tecavüze uğrar.Maya bu korkunç olayı abisi Bailey’e anlatınca annesinin erkek arkadaşı tutuklanır fakat 1 gün sonar serbest bırakılır ve 4 gün sonra ölü bulunur. Bu olay üzerine zavallı Maya 5 yıl hiç konuşmaz ve iki kardeş yine Avansas’a döner. Burada aile dostları, öğretmen Bertha Flowers sayesinde yeniden konuşmaya başlar ve 13 yaşında tekrar annesinin yanına döner. George Washington Lisesinde okur. Çeşitli sanat dersleri alır ve hayatı yoluna girer.Daha sonra bir sürü başarıya imza atar.Bunlardan bazıları şunlardır:bir sürü kitap yazar, Emmy adaylığını kazanır,insan hakları konusunda çeşitli çalışmalar yapar,senaryosu siyahi bir kadın tarafından yazılan ve yapımı gerçekleştirilen ilk senaryo olur.

WASHINGTON, DC – JUNE 3: FILE: Maya Angelou poses for a portrait during an interview in Washington, D.C. on June 3, 1974. (Photo by Craig Herndon / The Washington Post)

Küçük Maya artık bambaşka bir sürü başarıya imza atmış şair,aktris,Amerikan İnsan Hakları Hareketinde yer alan sembol isimlerden biri olan etkileyici bir başarı hikayesi olarak gösterilebilecek Maya Angelou olmuştur.

İşte beni etkileyen ve hayranlıkla bakıp imkansızları başarmış dememin nedeni budur. Maya Angelou hayata bir sıfır yenik başlayıp hayatı bir başarı hikayesi olarak gösterilebilecek bir insan olarak bitirmiştir. Maya Angelou’yu seçmemin nedeni bir insanın dezavantajlarını avantaja çevirip hayatı en iyi şekilde değerlendirmenin çok zor hatta bazı insanlara göre imkansız olup Maya Angelou için böyle olmamasıdır.

Maya Angelounun Bazı Sözleri:

  • Birinin bulutundaki gökkuşağı olmaya çalış.
  • Her zaman bir kadın,kendisi için ayağa kalksa aslında tüm kadınlar için ayağa kalkar.

 

Maya Angelou (Kwaku Alston/Corbis via Getty Images)

Kaynakça:

 

(Visited 199 times, 1 visits today)