Bir Dairenin Bir Etiketten Fazla Oluşu

Yakın zamanda saygıdeğer bir meslektaşımın dahice(!) bir icadıyla karşılaştım. Bu icadın adı “akıllı etiket”. Aslında bir bakıma o kadar da akıllı değil.

Bu icadın amacı beğendiğiniz kıyafetleri gerçekten üzerinizde denemeden holografik bir şekilde göstermek. Peki ben neden buna karşı çıkıyorum? Çünkü sonunda arkadaşımın firmasının müşteri hizmetlerine o kadar fazla şikayet gelecek ki ürünü geri çekmek zorunda kalacak. Neden? Öncelikle giymediğiniz bir giysinin kesinlikle bir insana yüzde yüz yakışacağını düşünmüyorum ayrıca kıyafetin kumaşı tam hissedilmediği için ve evde denendiği zaman müşteride olumsuz bir yargı yaratabilir. Durum öyle ki insanlar mağazada giymesine rağmen evlerine gittikleri zaman fark edemedikleri ayrıntıları bulabiliyorlar. Bununla kalmayıp bazı müşteriler şirkete dava açarak firmanın hisselerini düşürme potansiyeline bile sahipler.

Ayrıca bunun teknolojik bir cihaz olması eninde sonunda arıza vermesi anlamına geliyor. Olası bir arıza durumunda oluşabilecek bazı durumlar: yangın, fiziksel yaralanma ve daha fazlası … Bana sorarsanız moda sürekli gelişmeli ama kesinlikle kendini aşmamalı çünkü kendini aştığı zaman modadan çok modaya ayak uydurmaya çalışan Yılmaz Morgül’den farkı kalmaz.  Kısacası akıllı etiket müşterilerin memnuniyetini olumsuz etkilemeye çok yatkın olan bir icat. Bundan dolayı size kendi icadım olan “yıldırım elbise”yi tanıtmak isterim.

Yıldırım elbise bir düğmeye başınızla beraber ipliklerini atomik boyuta getirip içine girmenizi sağlar. Düğmeyi bıraktığınız anda ise iplikler yeniden büyür ve elle tutulabilir hale gelir. “Peki ya tam üstüme gelmezse ya da yanlış tutup iplikler içime girebilir mi?”  diye sorabilirsiniz. Bunun gibi talihsizlikleri önlemek için bilim adamlarımız şöyle bir mekanizma gerçekleştirdi. Basacağınız düğmenin arka tarafında ışıklı bir çember bulunmaktadır. Bu çembere basılması sonucu ışıklar saçmaya başlayacaktır. Eğer çembere bastıktan sonra yere koyarsanız yerde bir daire oluştuğunu fark edeceksiniz. Dairenin içine girmeniz durumunda kıyafeti oluşturan atomlar üstünüze 0.5 santimetre olacak şekilde hizalanacak. Giysi bol gelmiş gelmiş olabilir ama merak etmeyin. Düğmeyi çevirerek giysinin hem boyunu hem de bedenini arttırabilirsiniz. Üstelik sadece evde kullanım için değil mağazalar için de kullanıma açmayı düşünüyoruz.

Tabii ki evde kullanılanlardan farklı bir tasarıma ve mekanizmaya sahip olacak. Örneğin daireler mağazanın belli yerlerinde olabilir veya tüm mağazayı kaplayacak bir daire de yapılabilir. “Bunu mağazada kullanacaksanız başka kıyafetlerin de oluşması gerekmez mi?” diyebilirsiniz.

Bu icada elbise dememizin sebebi şu an sadece bunu tek bir kumaşa uygulayabilmemiz. Tabii ki tek kumaştan oluşan başka kıyafetler var ama firmamız daha çok kadın giyim ürünlerine yöneldiği ve kitlesinin yüzde seksen sekizini bayan müşteriler oluşturduğu için ilk ürünümüzün bir kadın ürünü olmasının makul olacağını düşündük.

Kısacası biz sınırımızı bilen bir firmayız, görmezden gelip arkaya bakmayanların nerede bittiğini ve  ne zaman biteceğini rahatlıkla görebiliyoruz ve bundan dolayı içimiz rahat.

 

(Visited 62 times, 1 visits today)