Bir Dönüm Noktası: Meslek Seçimi

Meslek seçimi belirli bir dönemden sonra insanın hayatını değiştiren bir karardır. Bu dönemden öncede, o doğru seçimi gerçekleştirmek için çalışmakla geçer. İnsan hep bir başarı ve elde etme çabası içerisindedir. Peki bu seçim herkesin mutlu bireyler olmasını sağlar mı?

Her mesleğin kendine özgü sorumlulukları ve gereksinimleri vardır. Hobilerde bu sorumluluk ve gereksinimlere göre şekillenir. Meslek seçimi gibi hayatımızın dönüm noktası olabilecek bir unsur ile kişinin eğlence ve öğrenim için edindiği hobilerin birleşiminin kişiyi mutlu edeceği kanaatindeyim. Hobiler insan hayatına zevk katan ve eğitici unsurlardır. İnsanlar sevdikleri şeyler doğrultusunda hobiler edinir ve kendini geliştirir. Örneğin müzikle ilgilenen ve hobi edinmiş bir kişinin müzisyen olması onu ziyadesiyle mutlu edecektir. Benim fikrimce bu iki unsur birbiriyle bağlantılıdır. Her insan sevdiği işi yapmak ister normal olarak.

Yazımın başlarındada belirttiğim gibi meslek seçimi hayatımızın dönüm noktasıdır. Yakın zamanlarda insanlar uzmanlardan destek almaya başladılar bu konu hakkında. Yeni gelişen sistemle beraber çocuklarda artık istekleri ve yapacakları meslekler doğrultusunda yetiştirilmeye ve eğitilmeye başladılar. Bu tür gelişmeleri duymak çok güzel. Geliştiğimizin göstergesidir aslında. Eski zamanlara dönüp baktığımız insanlar ya ebeveynlerinin zorladığı mesleği yapmak için zorlanıyordu yada hiç okumuyorlardı bile. Bu okumayanlar ise bir yerlerde çırak olarak küçük yaşta çalıştırılmaya başlayıp kazandıkları düşük gelirleride ailelerine yardım etmek için kullanırlardı. Kızlar ise durum farklı. Küçük yaşta evlendirilip zor bir hayata daha hazır değilken başlıyorlardı bile. Bu tür olaylar ne yazıkki hala ülkemizin bazı küçük köy ve kasabalarında yaşansa bile artık eskisi kadar gerçekleşmemekte ve bunlara bi çözüm bulunmalıdır. Şimdiki zamanlarda ise çocuklar küçük yaşta isteklerini belirtiyorlar ve ona uygun ve kapasiteli bir şekilde yetişiyor. Mutlu olmanın anahtarlarından biride bu aslında. Sevdiğin bir iş üzerinde çalışmak.

Hiç bir insan sevmediği bir iş için çalışmak istemez aldığı maaş ne kadar olursa olsun. Çünkü her insan mutlu olmak ister. Ve bilirlerki mutlu olmanın bir diğer anahtarıda başarılı olmak. Peki başarılı olmak için ne yapmalıyız? Cevap tahmin edebileceğiniz üzere aynı, sevdiğimiz işi yapmalıyız.   Meslek seçimimizi yapmadan önce iyice düşünüp taşınmalıyız. Her türlü iyi ve kötü yönlerinide buna dahil ederek. Daha sonra bu isteğimizi gerçekleştirmek için kararlı olmalıyız ve fırsatınız varsa küçük yaştan bunun üzerinde çalışmaya başlamanızı tavsiye ederim. Küçük yaştan beri hakim olduğunuz bir konu hakkında diğer meslektaşlarınızdan 1-0 önde olacaksınız kesinlikle. Daha sonra mesleğimizi elimize aldığımızda ise mutluluk ve başarı beraberinde gelecektir otomatik olarak.

Özetlemek gerekirse, her insan istekleri ve hobileri doğrultusunda eğitim almalı ve meslek seçimini yapmalı. Umarızki bu tür eğitimler ülkemizin ve dünyanın her yerinde gerçekleşir ve yaygınlaşır. Herkesin istediği mesleği yapabilmesini ve başarılı olmasını dileyerek bu yazımı sonlandırıyorum.

(Visited 114 times, 1 visits today)