BİR EL BİR ELİ YIKAR, İKİ EL BİR YÜZÜ YIKAR

BİR EL BİR ELİ YIKAR, İKİ EL BİR YÜZÜ

BİR EL BİR ELİ İKİ EL BİR YÜZÜ YIKAR
İnsanlar birlikte yaşamayı seven varlıklardır. Birbirleriyle vakit geçirmeyi, sohbet etmeyi ve paylaşmayı severler. Birbirleriyle sürekli iletişim halindedirler. Birbirleriyle sürekli alışverişte bulunurlar. Bazen yardıma ihtiyaçları olur. Yardımlaşmak ihtiyaçların giderilmesi için önemlidir. Bizim evde annem, babam, kardeşim ve ben birbirimize yardım etmeyi severiz. Anneme ev işlerinde yardım etmek kız kardeşim Cansu ve benim için çok zevklidir. Yemek masasını hazırlarız, bulaşıkları toplarız. Bazen patates ve soğan doğrarız. Odamızı ve oyuncaklarımızı toplar, odamızın tozunu alırız. Küçük de olsa yaptığımız işler bir araya geldiğinde anneme çok yardımcı olur. İki hafta önce annemin yirmilik dişlerini ameliyatla çektiler. Annem dişçiden eve geldiğinde çok kötü görünüyordu ve ağrısı vardı. Babam ve kardeşimle güçlerimizi hemen birleştirmeye karar verdik. Annemi yatağına yatırdık ve babamla mutfağa geçip yemekleri biz hazırladık. Bulaşıkları makineye yerleştirdik. Evi topladık ve annemin dinlenmesi için elimizden geleni yaptık. Bu işleri babamla birlikte kolayca halledebildik. “Bir el bir eli yıkar, iki el bir yüzü yıkar” atasözünün ne anlama geldiğini bu olay bana çok iyi anlattı. Tek başımıza olsa çok kolay yapamayacağımız işleri, üç kişi kolayca yaptık ve yorulmadık. Meğer yardımlaşmak ne kadar önemliymiş.

Çevremizde komşularımız, tanıdığımız veya tanımadığımız insanlar ve hayvanlar yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda yardımlaşmak sorunların çözümlenmesine yardım eder. Yardımlaşmak dünyamızın güzelleşmesi için harika bir yöntemdir. Bir arada yaşayan insanlar birbirleriyle yardımlaşma içerisinde olurlarsa hem daha mutlu hem de daha huzurlu olurlar. Ben sokakta yaşayan hayvanlar için bahçeye su ve mama koymayı seviyorum. Bazen sokaktaki kuşları ekmekle besliyorum. Aç bir hayvanın karnının doymasından daha güzel ne olabilir ki? Bazen medyada hasta olan çocukların tedavisi için para toplandığını görüyorum. Bu da bir yardımlaşma biçimidir. Toplanan paralar o çocukların tedavi görmesini ve iyileşmesini sağlayabilir.

Yardımlaşarak İyilik yapar ve iyi hissederiz. Bir şeyler vermek ve paylaşmak mutluluğumuzu arttırır. Eğer mutluysanız ve kendinizi iyi hissediyorsanız başkalarının da iyi hissetmesi için elinizden geleni yaparsınız. Bir arada yaşıyorsak ve böyle yaşamaya devam etmek istiyorsak, başkalarına yardım etmeliyiz, onlar da başkalarına yardım etmeli ve bu böylece sürüp gitmelidir. Kim bilir belki bir gün bu iyilikler dönüp dolaşıp farklı biçimlerde bize geri gelir. Böylelikle dünyayı daha güzel bir yer yapabiliriz.

(Visited 136 times, 1 visits today)