Bir Grup Dahi – Hidden Figures Film İncelemesi

“Bu hikâye gerçeklere dayanmaktadır.”

Yıl 1961. Katherine Goble, Mary Jackson ve Dorothy Vaughan NASA’da birlikte çalışmaktadır. Mary bir mühendis, Dorothy ise çalıştığı kısmın amiri olmayı hedeflemektedir. Katherine ise harika bir matematikçidir. Küçüklüğünde bile çevresinde zekâsıyla dikkat çekmiş, şimdiki hesap makineleriyle yarışacak bir yeteneğe sahiptir. Bu üçlü NASA için çok bir şey ifade etmese de aslında bazı olaylar onları NASA’nın unutulmaz çalışanları arasına sokacaktır.

Merhabalar. Bugün sizlere gerçek olaylardan esin alınılarak çekilen Hidden Figures adlı filmden bahsedeceğim. Film 24.02.2017 tarihinde Türkiye’de vizyona girdi ve ben de girer girmez izledim. Film IMDb’de 7,9 puan almış ve bence kesinlikle hak ediyor. Hatta daha fazlası bile verilebilirdi diye düşünüyorum.

Filmin gerçeklerden esinlenilerek yapılmış olması benim iyice ilgimi çekti. Filmin yönetmeni Theodore Melfi harika bir iş çıkartmış. Filmin gelir olarak da hak ettiğini aldığını düşünüyorum. Filme harcanan para 25 Milyon Dolar, geliri ise yaklaşık 170 Milyon Dolar. Tabi Amerika’da vizyona 3 ay önce girdiği düşünülürse şu an vizyondan kalkmıştır. Ama tabii ki ülkemizde olduğu gibi bazı farklı ülkelerde de vizyona geç girme ihtimalini göz önüne alırsak filmin önümüzdeki günlerde de gelir sağlayacağını söyleyebilirim.

hidden figures ile ilgili görsel sonucu

hidden figures ile ilgili görsel sonucu

Filmin işlenişine gelirsek, bunun en başarılı yönü olduğunu söyleyebilirim. O yıllardaki cinsiyetçilik ve ırkçılık kavramları çok güzel bir şekilde filme geçirilmiş. Ana karakterlerimiz de siyahî oldukları için onların yaşadıkları sorunlar bir tek onları değil filmi izleyenleri de ırkçılık yapan insanlara karşı sinirlendirmeyi başardı.

Filmin Oscar adayı olduğunu görmek beni hiç şaşırtmadı. Adaylar arasında birkaç güçlü isim daha olduğu için kazanır mı bilemiyorum ama gerçekten adayların çoğunun hak ettiğini düşünüyorum ve hepsine iyi dileklerimi sunuyorum. İyi olan kazansın.

Hikâyesini ilk başta yazdığımla bırakacağım. Çünkü film bence çok başarılı ve buradan okumak yerine hemen bir sinema salonuna gidip izlemenizi öneriyorum. Ekleyebileceğim tek şey asla kendinizden vazgeçmeyin ve kim ne derse desin kendinize inanmayı bırakmayın.

Ben de bu filme bir puan verseydim ne olurdu diye düşündüm ve ben biraz cömert davranıp Hidden Figures filmine 10 üzerinden 9.4 veriyorum. Hep böyle kaliteli yapımlarla karşılaşmak dileğiyle…

hidden figures ile ilgili görsel sonucu

(Visited 330 times, 1 visits today)