Bir insan iki farklı görünüş

1950 yıllarında Amerika da çalışmalarına başlanan ve daha sonra 60’lı ve 70’li yıllarda hızlı bir şekilde geliştirilmeye devam ettirilen internet ile birlikte yeni bir döneme bir girdik. 21.yüzyıl ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya uygulamalarının aslında geçmişi daha uzun. 1989 yılında günümüzdekine en yakın halini alan internet ile beraber uygulamaların sayısında ciddi bir artış görülmüştür. Hepsinden önce 1979 da çıkarılan Usenet ilk sosyal medya uygulaması diye biliniyor. Usenet  günümüzün Whatsappına benzetebilir tabi o dönemim teknoloji imkanlarına bakacak olursak Whatsappın   gelişmemiş hali diyebiliriz. 1979 yılında insanların mesajlaşmasını sağlayan bir platform sizce de çok etkileyici değil mi?  

İnternet çok önemli bir gelişme olmasına rağmen  önemli olan onu nerede kullandığımız değil midir ? Ondan dolayı internet o oda kadar bilgisayarların gelişmesi ile beraber ve  bir devrim diyebileceğimiz Apple şirketinin 9  Ocak 2007 tarihinde İphone 2G yi tanıtmasıyla bir dönemi kapayıp yeni bir döneme öncü oldu . Apple ile birlikte hızlı ve büyük bir gelişime uğrayan teknoloji her yıl daha da çok gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji nedeniyle projeler artıyor ve teknolojik platformlar kodlanıyordu. Ama akıllı telefonlardan öncede sosyal medya uygulamaları vardı  Facebook gibi Facebook da sosyal medya uygulamaları tarafında bir dönem i başlatmıştır. 

Facebook ile başlayan bu dönem ile birlikte günümüze kadar bir sürü sosyal medya uygulaması çıkmıştır. Sosyal medya uygulamaları  ile insanlar kendi hayatlarından kareler paylaşmaya yeni insanlarla sosyalleşmeye hızlıca başladırlar . Facebook ile başlayan kendileri hakkında resim yüklenmeye başlanmasıyla ihtayaçlar ortaya çıktı. 1990 den beri var olan Photosohop uygulaması artık aktif sosyal medya kullanıcılarının vazgeçilmez bir uygulamasıydı. Artık herkes belli bir yerini değiştiriyor ya da ortama olmayan bir şeyi ekliyor bundan dolayı biz kişiliğimizi kaybediyoruz. Gerçek ile benzerlikleri  olmayan insanlar ortaya çıkıyordu. 

Teknolojinin gelişmesi ile Photoshop gibi bir sürü uygulama yardımıyla tek tık ile istediğiniz görünüşe sahip olabiliyorsunuz. Kendini değiştirmek kendinden memnun olmamaktır ve buda kötü sonuçlar ortaya çıkarır. Bu sadece görünüş olarak olumsuzluk da yaratmaz gitmek istediğin yerlerdeymiş gibi gösterirsin insanlar seni orada zanneder ama sen kendini kandırmış olur hem de kendi yaşadığın yer sana daha da kötü gelmeye başlar. Sosyal medyada oynanmamış fotoğraf bulmak bir hayli zor olmaya başladı insanların kendileri ile bu kadar sorunun olması sizce de değişik değil mi ?. 

Teknolojinin gelişmesi ile gelen yenilikler bazı insanlar için yeni kendisini oluşturmayı sağladı ve kendileri hakkında olumsuz düşüncelere yol açtı. Gerçek hayat ile örtüşmeyen insanlar kendilerini belki değiştirerek mutlu ediyorlardır ama sosyal medya hesabını incelerken aynaya bakınca kendisi hakkında kötü fikirlere kapılacağını düşünüyorum

(Visited 32 times, 1 visits today)