Bir Milletin Tarihinin Değiştiği Gün: 23 Nisan

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Bir yanımız büyük bir coşku içinde, bir yanımız buruk senin hasretinle. 99 yıl önce egemenliğin kayıtsız şartsız milletin eline geçmesiyle birlikte bizlere armağan ettiğin bu bayramı, ilk günün heyecanıyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz yine.

23 Nisan 1920’de TBMM’nin toplanmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmış, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu tüm dünyaya haykırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlık mücadelesi sonucu taze bir başlangıca, umuda, geleceğe, büyümenin ilk adımına, uygarlık yürüyüşüne 23 Nisan’da başlamıştır.

Sadece büyük liderler geleceği çocuklara ve gençlere emanet etme vizyonuna sahiptir. Türk çocukları ve gençleri olarak ne kadar şanslıyız ki Mustafa Kemal Atatürk gibi egemenliği millete veren, bayramları çocuklara hediye eden, geleceği gençlere emanet eden büyük bir devlet adamına, şanlı bir askere, destanlar yazmış kahramana, ömrünü milletine adamış bir lidere sahibiz.

Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olacak çocukları ‘’fikri hür, vicdanı hür’’ nesiller olarak yetiştirmek, çağdaş uygarlığın aydınlık yollarında yürümesini sağlamak; bu vatan için seve seve kendilerini feda etmiş kahraman atalarına layık olabilecek birer birey olmasını sağlamak, başta öğretmenler olmak üzere her Türk vatandaşının öncelikli görev ve sorumluluğudur. Dünyada çocuklara bayram armağan edilen ilk ve tek ülkede yaşayan bizler, çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefinde azimle yürümeliyiz.

Egemenliğin millete ait olduğu bir ülkede yaşamanın gururuyla yarınlarımıza güvenle bakabiliyorsak bunun Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde dedelerimizin verdiği bağımsızlık mücadelesi sayesinde olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu vatan uğruna her şeyini feda eden bu millet, bağımsızlığı uğrunda her şeyi göze almıştır. Egemenlik de bunun karşılığında korkusuz Türk milletine emanet edilmiştir. Çocuklar ve gençler, bedeller ödenmiş egemenliğin her zaman yorulmaz bekçileri olacaktır. Kendilerine duyulan güveni hiçbir zaman unutmayacak, övünecek, çalışacak ve güvenecektir.

 

Bugün yine her yerde al bayrağımız dalgalanıyor. Ülkenin umudu, taze başlangıcı, büyümesinin ilk adımı, geleceği, baharda açan çiçekleri; her 23 Nisan’da şiirlerle, şarkılarla, marşlarla yeniden açıyor. 23 Nisan’da yine çiçek bahçesi oldu yurdumun her köşesi.

Ben bu 23 Nisan’da ne yapacağım derseniz eğer… Ben bu 23 Nisan her zamankinden daha önce sevinçle uyanacağım. Kardeşimle birlikte duyduğumuz minnet duygularını ifade etmek için Anıtkabir’e gideceğim. En sevdiğimi çiçekleri Atatürk’e sunarken haykıracağım:

-Rahat Uyu Atam. Emanetinin yılmaz bekçileriyiz!

Bize bu günlerimizi sağlayan büyüklerimizi saygı, sevgi ve minnet duygularıyla anıyorum. Ne mutlu bu asil milletin çocukları ve gençlerine!

Nice bayramlara…

 

Image result for 23 nisan

Related image

Image result for 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

Related image

Image result for 23 nisan meclis

Image result for 23 nisan meclis

Image result for 23 nisan meclis

Related image

Image result for 23 nisan meclis

Image result for 23 nisan meclis

(Visited 93 times, 1 visits today)