BİR NEFES SIHHAT

BİR NEFES SIHHAT

Başımıza bir iş geldiğinde “sağlık olsun” deriz. Sevdiğimiz bir insan uzun bir yoldan geleceği zaman ona “sağlıkla gel” dileğinde bulunuruz. Banyodan çıkanlara “sıhhatler olsun” şeklinde nezaket sözü söyleme gereğini duyarız. Her şeyin başı sağlık deriz.

Sağlıklı olmayı herkes ister. Aksi düşünülemez bile. Ancak sağlıklı yaşamak, hastalıkları önlemek ve zindeliğimizi korumak için bilinçli olmamız gerekir. Öncelikle de sağlıklı beslenmeliyiz. Günümüzde bu hiç de kolay değil. Sanayileşme, hazır gıdalar, genetiği ile oynanmış gıdalar ve en tehlikelisi de yapay şeker toplum sağlığını tehdit ediyor. Okul kantinine baktığımızda krakerler, bisküviler, cipsler ve diğerleri vücudumuza zarar verebilecek koruyucu veya kimyasal maddeler içeriyor.

Çocuklar yetişkinler gibi bilinçli değildir. Parlak ambalajlar ve şekerli gıdalar onların aklını çelmeye yeterli olur. Üstelik bu gıdalarda bağımlılık yapan maddeler de var. O halde, bu ürünleri öğrenciler aslında gerçekten istedikleri için değil, kandırıldıkları için satın alıyorlar. Daha açık bir anlatımla aslında hile ile öğrencilere zararlı yiyecekler ve içecekler satılıyorlar. Hile veya kandırmak, zaten olmaması gereken bir davranış biçimidir. Yapay şeker içeren gıdalar da bunların en tehlikelisi. Çünkü yapay şeker oldukça zararlı ve ucuz. Diğer bir deyişle ne kadar ucuz ise o kadar sağlık için tehlikeli ve bir o kadar da para kazandırıyor. Üstelik denetimlerin de yeterli olduğunu söylemek her zaman mümkün değil.

Bu nedenle okul idaresi zararlı tüm gıdaları ve özellikle yapay şeker içeren yiyecek ve içecekleri yasaklamalıdır. Çünkü çocuklara bu konuda sorumluluk yüklenemez. Yazımı sağlıkla ilgili bir sözle bitirmek istiyorum. Kanuni Sultan Süleyman’a atfedilen bu söze göre, “halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet-i cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

Sağlıkla kalınız.

Ege Saldırım

                                                                                                                                  7-B

(Visited 16 times, 1 visits today)