Bir Özgürlük Müdür Disiplin

Disiplin özgürlüktür çünkü disiplin insanlara insan olduklarını hatırlatır. Disiplin, insanların daha düzenli bir yaşam sürmelerini sağlar. Daha organize olan insanlar, okul hayatları, günlük hayatları vb. gibi zihinsel olarak daha az yorulurlar. başarıları üzerinde olumlu bir etkisi olmamıştır. Örneğin, gününüzü bir grafiğe dönüştürdüğünüzde ve konturunu takip ettiğinizde gününüzün ne kadar sorunsuz geçtiğini fark edeceksiniz. Zaman darlığından yapamadığınız şeyleri yapmaya başlayacaksınız ve bu sizi kalıcı olarak etkileyecektir. Bu tabloyu uzun vadede kullanmaya karar verirseniz, sizin için hayatınızdaki farklılıkları listeleyeceğim. Örneğin, bir ortama girdiğinizde ve o ortamdaki insanların kötü bir gün geçirdiğini bilmiyorsanız, konuşmalarından ne kadar disiplinli olduklarını anlayabilirsiniz.

Disiplin özgürlüktür çünkü disiplin herkesi mutlu eder. Bir işe disiplinli başlayıp bitirmenin verdiği mutluluk sizi daha disiplinli olmaya motive eder. Örneğin, yatak odanız genellikle dağınıktır. Bir gün bu odayı temizlemeye çalıştığınızda bu sizi mutlu edecektir. Mutlu olmanızın sebebi, uzun bir aradan sonra odanızı temiz ve düzenli görmektir. Odanızı bu şekilde görmek sizi mutlu ettiği için bundan sonra hep odanızı temizlemek isteyeceksiniz. Düzenli olarak odanızı temizlemek sizi sürekli disipline iter. Sonunda sizi disiplinli yapacaktır.

Disiplin zordur, ancak zorlukların üstesinden gelmek herkes için bir motivasyon kaynağıdır. Bu durumu size şöyle açıklayayım. Bir spor salonuna kaydoldunuz, kilo vermek istiyorsunuz. O spor salonu size bir program sunuyorsa, o programı takip edersiniz. Değilse, kendi programınızı yaratırsınız. Bu program kapsamında spor salonuna gidiyorsunuz. İkinci haftadan sonra yola yeni başladığınız için kendinizde bir değişiklik göremeyebilirsiniz. Bu zor kısım. Bu bölümü atlarsanız, uzun vadeli faydaları kaçıracaksınız. Diyelim ki bu zorluğa rağmen devam ettiniz ve toplam altı hafta geçirdiniz. Bu durumda, kesinlikle bir değişiklik fark edeceksiniz. Bu itici güç. Disiplin, özgürlüğe eşdeğerdir çünkü başkalarına disiplin verdiğinizde kendinizi daha rahat ve özgür hissedersiniz. Bir arkadaşınızla oturuyorsunuz ve aniden bir karar veriyorsunuz. Her sabah erken kalkmak için bu karar sizin.

Aslında her sabah erken kalkıyorsunuz ama aynı zamanda arkadaşınızın her sabah erken kalkmasına yardım ettiğinizi hayal edin. Bir süre sonra arkadaşınız sabah erken kalkmaya başladığında siz de arkadaşınız kadar mutlu olacaksınız. Çünkü bir kişi sizin yüzünüzden disiplinsiz hale geldi. Kısacası, zorluklara direnir ve başkalarına disiplin aşılarsak, sonunda biz ve başkaları mutlu oluruz.

(Visited 4 times, 1 visits today)