Bir Türk Mirası “İzmir”

Herkese merhabalar. Öncelikle bu yazım Ülkemizin Ege bölgesinde bulunan bir şehir hakkında olacaktır. Umarım beğenirsiniz.

Herkesin bildiği gibi eski zamanlar İzmir Yunanlıların işgalindeydi. Vatandaşlar çaresiz mahallelerinden başka bir yerlere gidemiyorlardı. Bir gün bir Türk kahramanı HASAN TAHSİN isimli adam sokağa çıkıp milyonlarca Yunanlı karşısında tabancasını çıkarıp ateş etmesi oldu ve o günden bu güne o İLK KURŞUN olarak 21. yüzyılda biliniyor. Şu anda ise İzmir’de Hasan Tahsin anıtı isimli bir yerde bulunuyor.  Tabi o zamanlarda para yok, ordu dağılmış, silahlar Yunanlıların elinde, bir mermi bile yok. Diyeceksiniz Hasan Tahsin o tabancayı nerden buldu? O silah Yunanistan işgalinden önce o adamdaydı ve Yunan gelince adam saklamak zorunda kaldı. İzmir’deki bazı ailelerin silahları alındı. Ama Hasan Tahsin çıktı sokağa ve vurabildiği kadar Yunan askeri vurdu ama tabi milyon kişi karşısında oracıkta  delik deşik edildi. Ama bu olay Türklere bir umut vermişti. Türkler balkonlarına bayraklarını asmıştı. Adeta ülke yeniden doğmuştu. Ama Yunan askerleri Türklerin sokağına gidip bütün o bayraklarını toplamıştı. Türkler ne kadar kızgın olsa da sessiz kalmak zorundaydı. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları da çok öfkeliydi. Herkes ne yapmalıyız diye düşünüyorlardı. Yunanlılar ise kendi keyiflerini sürdürüyorlardı. Zaman zaman bazı Türk kahramanları sokaklara çıkıp bu dediklerim hakkında konuşmalar yapıp ve gazeteler dağıtıyorlardı. Tabi Yunanlılar o konuşmaları basıp insanları göz altında tutuyorlardı ve dağıtılan gazeteleri topluyorlardı. Ama bir gün Türk milleti uyandı ve Yunanlıları geldikleri gibi Yunanistan’a geri yolladılar o günden bu güne biliniyor bu olaylar.

Şuanda İzmir isimli ilimizin boyoz isimli yiyeceğidir. İzmirliler simide GEVREK, kuruyemişe ÇİĞDEM diyorlar. Aynı zamanda İzmir’in İZMİR SAAT KULESİ adlı saat kulesidir ve anıtları meşhurdur. Türk milleti bu ülkeyi bu şehirleri kolay elde etmedi o yapılan savaşlarda bir çok kahramanlarımızın kanları döküldü. Bazı kişiler ise bu milletin değerini bilmiyorlar. Bu bastığın yerleri toprak diyerek geçme! Tanı! Düşün milyonlarca yerlerde kefensiz yatanı sende ülkene yarayacak faaliyetlerde bulun, vatan diye geçme, tanı bu milletini, BİL DEĞERİNİ!!

 

(Visited 126 times, 1 visits today)