Birazcık Şans ile Milyarder Doğabilir misin ?

Yıllardan beri insanlar farklı yerlerde ve farklı biçimlerde yaşıyor. Kimisi hayvancılık, kimisi tarım ile hayatını sürdürüyor.Bu da farklı kültürler ve farklı bireylerin oluşumunu sağlıyor.

Farklı insanlar kendi kültürlerini bireylere aktarırlar yüzyıllar önce Orta Asya’dan gelen Türk Devletleri Anadolu’da kendi kültürlerini aşılaması gibi. Dünyanın her yerinde farklı ırklar yaşıyor, yani Amerika’da doğan çocuğun Müslüman olma ihtimali sizce nedir ? Asıl anlatmak istediğim şey seni yetiştiren ve büyüten kişi sana ne öğretirse sen de o olursun. Bu sadece ebeveynler için geçerli değil bulunduğun ortam ve kültür ile alakalı.

Herkes dil öğrenmek için o ülkeye gitmek istiyor, çünkü oradaki insanların ana dili o, o dilden başka bir şey duymayacak ve birey bir süre sonra buna alışacak. İşte bu da doğduğun yerin kültürüyle alakalı. Eğer doğduğun kesim ülkenin geri kalmış ve eğitim seviyesi az olan bir yeriyse senin de onlar gibi olman kaçınılmaz. Çünkü sen doğduktan sonra o insanları tanıdın, o insanları örnek aldın.

İki varsayımı ele alacağım, öncelikle İstanbul’da durumu iyi olan ve babanın mühendis, annenin doktor olduğu bir aileye sahipsin. Gittiğin kolejde seni hangi meslek dalına yeteneğin varsa ona göre yetiştiriyorlar ve büyük ihtimalle büyüyünce çok başarılı bir insan olacaksın.İkinci durum ise Hakkari’de bir köyde çoban bir baba ve ev hanımı bir anneye sahipsin. Gittiğin okulda kışın soba bile yok zaten üç dört kişilik sınıfta elli kişi eğitim görmeye çalışıyor evden okula kaç kilometre yürüyorsun bilmiyorsun ve öğretmenlerinde bazen okula bile gelmiyor. Bu durumda “doğum yeri neden bu kadar önemli?” sorusunun cevabı niteliğindedir

Fakat bu durum ne çocuğun suçu ne de anne ve babanın. Onlar da bu şartlarda yetişti onlara da böyle gösterildi. Öğretmenler, o köyden büyük şehirlere bir öğrenci bile gönderse bir ailenin hayatını değiştirebilir, en azından birileri bir şeyler yapabilir sadece çocuklara çalış demekle bir ülke hiçbir yere varamaz.

Başarılı olmak günümüz dünyasında kesinlikle şansa bağlıdır, bir baba kızını okula göndermezse o kızın zekası, hırsı hiçbir işe yaramaz. Ve başarı kadar önemli bir kavram şansa bağlı olursa milyonlarca çocuk, milyonlarca dahi çöpe gider.

Ne yazık ki başarı büyük ölçüde şansa bağlıdır ve eğer ünlü birinin çocuğu değilsen bir şeyler başarman için çok çalışman gerekir ama her zaman o şanslı çocuk senin önünde olacaktır. Uzun lafın kısası bu hayatta ya şanslı doğacaksın ya da bütün zorluklara rağmen kendi şansını yaratacaksın, Ve evet dünyanın neresinde doğduğun başarıyı etkiler.

(Visited 24 times, 1 visits today)