Birden Fazla Üniversite

Günümüzde artık gerçekten okumak isteyen ve şartları uygun olan her öğrenci rahatlıkla iyi ya da kötü bir üniversiteye girebiliyor. Bunun sebebi de artık her şehirde üniversite olması. Özel veya devlet fark etmeyerek üniversiteler bölüm sayılarıyla beraber çok fazlalar. Hatta artık her şey, teknoloji vb., çok geliştiği için insanlar bir değil birden fazla üniversite okuyarak beyinlerine birden fazla bilgi, ellerine birden fazla iş imkanı koyabiliyorlar. Peki bu iyi bir şey mi? Yani insanlar birkaç tane üniversite okumaya devam etmeli mi? Yoksa sadece bir meslek üzerine yoğunlaşmalılar mı?

Günümüz şartları sebebiyle artık üniversite okumak çok kolay. Bu sebepten de insanlar daha fazla üniversite bitirmek istiyorlar. Yapıyorlar da. Fakat bazı insanlar birden fazla bölüm okumanın iyi olmadığını, sadece bir bölüm üzerine yoğunlaşılması gerektiğini savunuyor. Haklı olabilirler. Farklı farklı konularla beynimizi karıştırmak yerine tek bir konun üzerine beyin yorup o konu hakkında ulaşabileceğimiz en üst kademeye çıkabiliriz. Fakat günümüzde iş olanakları çok az. Doğal olarak işsiz sayısı da. Üniversitenden mezun olur olmaz işe giremeyenler, yıllardır- yine üniversite mezunu olup- iş bulamayanlar, üniversiteden mezun olmasına rağmen iş bulamadıkları için para kazanabilecekleri başka meslekler edinmeye çalışanlar- pazarcılık vb.- günümüzde artık o kadar çok var ki artık tek üniversite bitirmek yerine başka bölümler okuyup insanların ellerinde farklı farklı iş imkanları olması şu anki olanaklar için çok daha mantıklı gözüküyor. Belki bu bireyleri daha çok yoruyor olabilir. Fakat bütün hayatlarını düşünmeli insanlar. Belki o süre içinde daha çok yorulacak olabilirler. Ama iki üniversite bitiren bir insanı düşünecek olursak ya yaklaşık sekiz yıl okuyarak biraz zorlanacak. Ya da dört yıl okuyarak kalan hayatında zorlanacak. Siz hangisini tercih edersiniz?

Evet, bazen iyi olabilir tek bir alanda yoğunlaşmak. Bu alanda kendini geliştirmek. Ama başka üniversite okumanın hiçbir kaybı olmaz insana. Ülkemizde iş olanağı az bir mesleğin bölümünden mezun olmuşsa kişi eğer, ya yurt dışına gidip orada çalışabilir. Ya da çok arayıp ülkemizde iş bulamazsa kalan hayatında işsiz kalmak yerine iş imkanı daha çok olan başka bir üniversite okuyabilir.

Yani insanların bazen sadece istediği tek bölüme odaklanıp yoğunlaşmaları kendileri için iyi olabilir. Ama her insan günümüz şartlarını da düşünmeli. Sadece işsizlik değil. Her konuda. Bu sebepten de farklı farklı bölümler okuyup mezun olmak insana her konuda avantaj sağlayacaktır.

 

(Visited 31 times, 1 visits today)