Bireysel Eğitim

Son zamanlarda çok sık bir tartışma konusu olan “Geleceğin Eğitim Sistemi” başlıklı konu zaman geçtikçe daha güncel bir konu olmaya devam ediyor ve çoğu kişinin dediğine göre gelecekte eğitim öğretmensiz olucak deniyor fakat bu eğitim sistemi şimdiye kıyasla ne kadar iyi olabilir kimse bilmiyor.Bunun sebebi “Öğretmensiz eğitimde başarı sağlanabilinir mi?”başlıklı sorudan kaynaklanıyor.

Geçmişteki eğitim sisteminde öğretmenler oldukça katı,acımasız,öğrencilerin halinden anlamayan cahil insanlardan ibaretti fakat son30-40 yıl içerisinde teknoloji ve toplumdaki insan hakları anlayışının gelişmesiyle bu sistem kırıldı ve o öğretim bireylerinin yerine daha moren,medeni insanlar gelmeye başladı.Aynı zamanda bu durumun eğitimdeki başarı oranınada etkisi büyük olmuştur.Eğitimdeki başarı oranının artışının etkisi ise toplumdaki eğitimli insan sayısını arttırarak adeta bir kelebek etkisi yaratmıştır.Günümüzde öğretmenler eğitimde öğrencilerin üzerinde bir otorite olmakla beraber onlara eğitim veren kişilikler olarak öğrencilerin üzerinde sağladıkları otorite sayesinde çocukların eğitim sırasında herhangibir gevşeklik göstermelerine engel oluyorlar bu sayede çocuklar çok daha başarılı ve eğitimli bireyler haline geliyorlar.Gelecekteki  bireysel eğitim sistemine gelicek olursak öğrencinin başında dikilecek bir hoca olmayacağından dolayı bu tür bir eğitim sisteminde muhtamel bir başarısızlık mevcuttur.Fakat bazı okullar vardır ki bu dediklerime tamamen zıt ve başarılı okullardır.İntarnet üzerinden kısa bir araştırma yaptıktan sonra Ecole 42 denilen bir okul ile karşılaşıyoruz. Bu okulun sınıfsız ve öğretmensiz olması aslında oldukça doğal geldi bana. Çünkü programlama ile ilgili web sitelerini dolaştığımda kişilerin bu işi yavaş ama kişisel öğrenmelerle gerçekleştirdiğini görebiliyoruz. Hatta programlamaya başlayacak kişiler için verilen ilk öneri bir projeye başlayıp istediği bir web sitesi yapması. Garip ama doğru. Programlama konusunda oldukça iyi olan kişilerle konuştuğumda ise (eğer bu aladan mühendis olmak istemiyorsa) kendi kendine öğrendiğini, herhangi bir kursa veya öğretmene ihtiyaç duymadığını, internette gerekli olan tüm bilginin var olduğunu belirtmektedir.
Bununla birlikte son zamanlarda televizyonlarda çok fazla reklamını gördüğümüz Busuu uygulaması ise öğretmene, sınıfa veya yöneticiye gerek kalmadan işbirlikli çalışmalar ile size yabancı dil öğretebileceğini iddia ediyor. Her ne kadar sadece bu uygulama olmasa da diğer uygulamalar da bu konuda başarılı olduğunu idda etmektedirler.

Bütün bu verileri belli bir noktada toplayacak olursak bireysel eğitim belli branşlar için başarılı bir yöntem olsada öğretmenlerin bulunduğu,günümüzdeki eğitim sistemi,her branş için yüksek oranda başarı elde edebileceği için günümüzdeki eğitim sistemi bireysel eğitim sisteminden daha başarılı ve kaliteli bir eğitim sistemidir.

Yararlanılan kaynaklar: www.yeniasya.com.tr

(Visited 34 times, 1 visits today)