Birleşim

Zeka, insanları diğer canlılardan ayıran bir özelliktir. Peki zeka insanları da birbirinden ayırabilir mi, insanlar arasında büyük farkların oluşmasına neden olabilir mi? Yoksa çalışma ile zekanın önüne geçilebilir mi? Zeka mı daha değerli yoksa çalışma ve azim mi?

Zeka bir insanı belli bir noktaya kadar götürebilir fakat o noktadan sonra insan devam edemez hale gelir. Çalışan, emek eden insan farkını o noktada ortaya koyar. Bana göre her konuda bu geçerlidir eğer yarış kısa süreli değilse. Kısa süreli bir şeyde münakaşa ediliyorsa zeka çalışmadan önde gelebilir. Farklı bir açıdan bakarsak bir insanın kapasitesi ona verilmeye çalışandan düşükse o insan ne kadar çalışırsa çalışsın hiçbir şey olmaz. Zekası olan insan verileni ya tamamen alır ya da belli bir seviyede alır. Yeterli bir çalışma ile zeka verilmek istenenleri tamamıyla alır ve kazanan olur. Burada kıyasladığımız şeylere çok dikkat etmemiz gerekli. Kapasitesi yeterli olan insan çalışarak zekanın önüne geçer fakat bir insanın kapasitesi yeterli değilse ne kadar çalışırsa çalışsın bir noktaya varamaz.

 

Zeka ile çalışmayı ortak bir paydada toplayınca da başarının kapıları bize açılır. İkisi de birbirinin tamamlayıcılarıdır. Biri var diğeri yok durumlarını inceledikten sonra ikisini birlikte incelemek gerekli. Zeki bir insan çalışmaya, emek etmeye başladığında onun önünü kimse kesemez. Alır başını gider atomu da parçalar başka şeyler de yapar. Hayatta da bazı şeyler tek başına pek anlam ifade etmez aynı zeka ve çalışma gibi. Ne zaman ikisi birleşirse, güzel şeyler ortaya çıkmaya başlar. O yüzden bir şey başaramadığımızda neyi eksik yaptığımızı bulmalı ve onu düzeltmeliyiz. Bu şekilde işleri yoluna koyabiliriz.

“Çoğu insan zekaya inanır. Ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum.” demiş Aziz Sancar. Bu söz bana göre kısmen doğru. Çalışmak kesinlikle zekadan daha önemli ama insanın bir şeyi başarmak için belirli bir seviyede zekaya ihtiyacı var. Eğer kapasitesi yeterli değilse ne kadar çalışırsa çalışsın bir yerde tıkanır ilerleme kaydedemez. Bu yarım litrelik bir bardağa bir litre sıvı koymak gibi bir şey. Sıvıyı dökersin, az az koyarsın, hızlıca koyarsın, farklı sıvılar denersin fakat sonuca ulaşamazsın, başarısız olursun.

Sonuç olarak, yeterli kapasitesi olan bir insanda çalışmak, zekanın önüne geçer. Ancak biri yeteri kadar zeki değilse ona ne kadar şey anlatırsan anlat başarılı olamaz. Hedeflerimizi buna göre koymalıyız ve buna göre çalışmalar yapmalıyız. Eğer bir insan çok zeki olsa da çalışmazsa başarılı olamaz. Yani çalışmak zekadan daha üstündür.

Deniz Mert Algün

(Visited 5 times, 1 visits today)