Bisikletler Şehri: Amsterdam

Geçen yaz, ilk defa ailemle birlikte, Amsterdam’a gittim. Amsterdam, Hollanda’nın başkenti. Diğer adı gerçekten bisiklet şehri. Etrafınıza baktığınızda çok sayıda ya hareket halinde ya da park halinde bisiklet görürsünüz. Başınızı döndürecek kadar. Genç, yaşlı, büyük, küçük, kadın, erkek herkes bisiklet üstünde. Bisiklet kullanımı burada çok yaygın. Amsterdam’ın tamamı düz yollardan, birbirine bağlanan kanallardan ve köprülerden oluşan bisiklet kullanımına çok uygun bir şehir. Halkın bisiklet kullanmaları için, kahverengiye boyanmış özel bisiklet yolları, bisiklet park etmek için park yerleri ve bisikletlilerin trafikte geçiş üstünlükleri var. Böyle olunca doğal olarak bisiklet kullanmakta keyifli oluyor. Yine de bisiklet kullanmak için, trafik sınavına girip sertifika almak gerekiyormuş.

http://www.avrupabalkanturlari.com/wp-content/themes/webportalv2/lib/timthumb.php?src=http://www.avrupabalkanturlari.com/wp-content/uploads/2016/05/Amsterdam-2-Saat-Bisiklet-Turu.jpg&w=646&h=323

Turist olarak da şehirde bir yerden bir yere gitmenin en hızlı, pratik ve ucuz yolu bisikletle gezmek. Bisikletle açık havada her yeri rahatça seyrederek tur atabilirsiniz. Her türlü rahatlığa sahip bisikletler var. İki kişilik, eşya, bebek, çocuk ve köpek taşımak için ihtiyaca uygun bisikletler. Bu arada Amsterdam’da kullanılan en yaygın bisiklet modeli, Omafiets denilen klasik şehir bisikletidir. Zaten Hollanda’da üretilen bisikletler tasarım ve dayanıklılık yönünden çok meşhurmuş. Belediye her gün aynı arabalar gibi, yanlış yerlere bırakılan bisikletleri toplayıp uzak yerlerdeki depolara götürüyorlarmış. Amsterdam’da çok sayıda bisiklet kiralama şirketi var. İstediğiniz şekilde seçebiliyorsunuz. Biz oraya araba kiralayarak gittiğimiz için bisiklet kiralamadık ama bisiklet kiralama şirketindeki çalışanlardan bilgi almıştık. Belki bir dahaki sefere. İstediğiniz gün ve saat kadar kiralayabiliyorsunuz. Bisikletin yanında şehir haritası ve gezi rehberi de veriyorlar. Şehri bisikletle iki ya da üç saatte gezebilirsiniz. Bir de bisiklet ve tekne turu var. Kentin bir bölümü bisikletle geziliyor,kalan kısmını da tekneyle devam ediliyor. Değişik,enteresan, güzel bir atmosferi var.

Biz de kaldığımız üç gün boyunca bazen kiraladığımız arabayla, bazen de yürüyerek şehir turumuzu tamamladık. Hayatımda hiç bu kadar bisikleti bir arada görmemiştim. Ülkemizde ciddi trafik sıkıntısı ve stresi yaşarken bu rahatlığı görmek hepimizi özendirmişti. Ben de bisiklet sürmeyi çok seviyorum ama ben bisikletimi sadece evimizin bahçesinde ya da büyüklerimin eşliğinde uygun olan yerlerde sürebiliyorum. Özgürce bisiklet sürmeyi çok isterdim.

http://abprojeyonetimi.com/wp-content/uploads/2016/04/DSC_37961.jpg

 

(Visited 232 times, 1 visits today)