A frightened businessman shielding himself with his hands from the drawings of calendars and clocks on the grey wall. Business and time-management. Organizing and planning. Productivity and efficiency.

Bitmeyen Zorluklar

Herkesin bulunduğu konumundan ya da yapılması gereken birçok iş olduğunda şikayet ettiği günler olmuştur. Kimi yakınmaların sonucunda rahata eriyoruz, kimisinde de “keşke dişimi sıksaydım da işi büyütmeseydim.” diyoruz. Hatta bazılarımıza yaptıkları işler fazla ağır geliyor ve altından kalkamıyorlar. 

Bu tarz durumlarda en iyi, size en çok destek verecek olan şey sabretmektir. Biz ne kadar sabırlı olursak işimizi çok daha hızlı ve mutlu bir şekilde bitiririz. Veya geleceğinizi düşünerek yapmanız gereken işleri halledebilirsiniz. Örneğin günümüzde sınavlar ve ödevlerle yüzleşmek zorundayız. Özellikle de covid-19 sürecinde almamız gereken sorumluluklar arttı, yapılması gereken işlerimiz normalden çok daha fazla oldu. İşte kimimiz pes ederken kimimiz ise savaşmaya devam ediyor. Hâlâ yıkılmamış kişilerin ileride “iyi ki dayanmışım” diyeceklerini hemen hemen herkes tahmin edebiliyordur. 

Elbette mevzu sadece ödevler ya da derslerden ibaret değil. Kiminin iş yerinde yapması gerekenler vardır, kimisinin evini geçindirmesi lazımdır, bir başkasının bakması gereken çocuğu vardır ve bunlar gibi verilebilecek onlarca örnek var. Ancak önceden de belirttiğim gibi konu her ne olursa olsun siz eğer güçlü bir davranış sergileyip dayanırsanız ileride de ektiğiniz tohumların fidelerini görmeye başlarsınız. 

Aslında bu zorluklar her ne kadar bitirene dek bizlerin düşmanı da olsa, zorlukların üstesinden geldikten sonra hem yeni şeyler öğrenip bilgileneceksiniz hem de ilerisi için büyük yatırım yapmış olacaksınız. Ayrıca işi bitirdikten sonra gelen o huzur ve sevinç inanın insanın kalbini okşuyor. Hele bir de başkası yaptığınız işi takdir ederse işte o zaman bu yaşadığınız mutluluğun tarifi yapılamaz. Bu bahsettiğim konu ile alakalı Gasson’ un bir sözü var; “İnsanın en büyük dostu zorluklardır. Çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir.” Gerçekten de çok doğru bir söz. Şu ana kadar bahsetmiş olduklarımdan anlayacağınız üzere bu düşünceyi sonuna kadar destekliyorum fakat zorlukların sonunda fayda kazanmayacağımız durumlarda elbette ki desteklemiyorum. Eğer yapacağımız iş faydalıysa işte o zaman tabii ki de destekliyorum. 

Denen o ki zorluklardan kaçarak bir yere varamazsınız. Aksi taktirde o sürekli ertelediğiniz, inatla yapmadığınız iş dönüp dolaşır yine sizi bulur. Hatta yine bu durumla ilgili Gasson’un bir sözü daha var; “Zorluklardan korkup kaçan kimse, eninde sonunda onun içine düşer ve onun önünde yok olur.” İşte bu yüzünden yarının işini bugüne bırakmayın. Ne yapılması gerekiyorsa zamanında ve düzenli yapın. Aynı zamanda zorluklardan da kaçmayın. Yapamayacağınızı düşündüğünüz anda derin bir nefes alın ve mücadelenize devam edin.

(Visited 24 times, 1 visits today)