Bitter ve Sütlü Çikolata Arasındaki Farklar

Sütlü çikolataya göre bitter çikolatanın daha faydalı olduğunu biliyor musunuz?

BİTTER ÇİKOLATA:

Bitter çikolata genel olarak siyah çikolata olarak bilinir. Türüne göre hafif veya çok acı olabilir. İçeriğinde belli bir oranda kakao yağı ve kakao kuru maddesi bulunur.

Birçok kişi tarafından çok sevilmesine karşın, bazı kişilerce tadının biraz acı olmasından dolayı fazla tercih edilmese de aslında bitter çikolata, diğer türlere göre en sağlıklı çikolatadır. Gelişmiş ülkelerde bitter çikolata diğer çikolata türlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Ülkemizde ise sağlık için daha yararlı olduğu konusunda halkın bilinçlendirilmesi sonucu son yıllarda tüketimi artsa da halen sütlü çikolataya göre daha az tercih edilmektedir. Bana sorarsanız ben hepsini seviyorum. Ama bitter çikolatanın faydalarına değinmeden geçemeyeceğim.

Bitter çikolatanın en büyük faydası kalp sağlığı ile ilgilidir. İçerisinde bulunan maddeler damarları genişleterek ve kan basıncını azaltarak kanın rahat bir şekilde dolaşımını sağlar bu nedenle bitter çikolatayı yeterli miktarda tüketen kişilerde kalp rahatsızlığına yakalanma oranı oldukça düşüktür. Bunun dışında cildi pürüzsüzleştirir. kan şekerini düzeltir, kolesterol hastalıklarına iyi geldir.  sütlü çikolatanın aksine fazla tüketilse bile diş çürümesine neden olmaz.

Fiziksel sağlığımıza faydalarının yanı sıra psikolojik yönden de faydaları bulunmaktadır. Bitter çikolata diğer çikolatalarda da olduğu gibi kaygı ve stres miktarını azaltır, mutluluk hormonu salgılanmasında etkili olarak insanlara moral ve mutluluk kaynağı olur. Mantıklı düşünmeyi kolaylaştırır, sinir sistemini harekete geçirir, yorgunluk halini ortadan kaldırır, hafızayı güçlendirir.

Tabii ki bitter çikolatanın faydalı özellikleri çok az miktarlarda alınmasına bağlıdır. Fazla tüketildiği takdirde ise faydasından çok zararı görülebilir. Günde 40-50 gram tüketilirse faydalıdır. Her şeyi miktarından fazla yemenin zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz…

SÜTLÜ ÇİKOLATA:

Sütlü çikolata ve bitter çikolatanın içerikleri aynıdır, onları farklı kılan şey kakao ve süt oranlarının farklı olmasıdır. Sütlü çikolatada  %25-45 oranında kakao kullanılırken bitter çikolatada ise bu oran %45 – 90 arasında değişmektedir. Sütlü çikolatadaki renk farklılığı içerdiği süt oranının fazla olmasından kaynaklanır. Çikolata içeriğindeki kakao sağlığa yararlı olmasına rağmen sütlü olduğu takdirde kakaonun sağlığa olan faydası zarara dönüşür.

Bitter çikolatadaki acı tat sütlü çikolatada olmadığı için insanlar ve özellikle  de çocuklar tarafından daha çok tercih edilir. Yumuşak olduğu için kolayca şekil alır, bu özelliği sayesinde süslemelerde, pastacılıkta daha çok kullanılır.Aşağıdaki görüntüye bir bakın ne kadar da güzel..Dediğim gibi her şeyin fazlası zarar. Ama çikolata dünyadaki en güzel yiyeceklerden bir tanesi…Fazla değil günde 50 gr çikolata yiyin (bitter olsun) mutlu olun.

(Visited 8.089 times, 1 visits today)