Biz Dilersek Her Şeyi Başarabiliriz

Dünyamızda ve güzel ülkemiz Türkiye’de yaşanan olaylar her geçen gün daha da kötüleşiyor, kötüleşmeye de devam edecek gibi duruyor ve herkesin bu durumun farkında olduğunu düşünüyorum. Bu olayları hepimiz, her gün ve her yerde özellikle haberlerde görüyoruz, duyuyoruz hatta bazen yaşıyoruz bile ve ne yazık ki bunlar bizi hiç etkilemiyormuş gibi bu olayları görmezden geliyoruz bu hiç doğru bir şey değil. Bu bahsettiğim olaylara örnek vermek gerekirse size savaşları, politik anlaşmazlıkları, neredeyse her gün haberlerde duyduğumuz şehit haberlerini, salgın hastalıkları ve bunlar gibi birçok olayı üzülerek hatırlatmak isterim. Mesela son zamanlarda “corona virüs” olarak adlandırılmış salgın bir hastalık dünyamızın her yerine hızla yayılıyor ve henüz bu virüsün yayılmasını engelleyecek elle tutulabilir bir çözüm yolu bulunabilmiş değil. Başka bir örnek vermek gerekirse geçen günlerde topraklarımız dışında görevini ifa eden ve genç yaşlarında bu ülke için canını feda eden şehitlerimizin ölüm haberlerini aldık. Sizce böyle olaylar hiç yaşanmamış olsa ve gelecekte de yaşanmayacak olsa dünyamız çok daha güzel bir yer olmaz mı? Gerçekleşmez belki ama dilemeye değer.

Image result for DÜNYA

Öncelikle dünyanın her yerinde meydana gelen bazı şiddet içeren eylemlerden bahsetmek istiyorum. Ülkeler veya şahıslar sadece kendi menfaatlerini düşünerek savaş, terör eylemleri gibi bazı bölücü,yıkıcı,şiddet ve düşmanlık dolu ve çevresindekilere zarar veren barış karşıtı eylemler yapıyor ve bu eylemler başka ülkelerin ve şahısların yanı sıra asıl bu eylemleri yapan ülke ve şahıslara da zarar veriyor.Keşke dünyadaki savaşlar, terör eylemleri, bazı cahil insanların herhangi bir sebepten dolayı birbirlerini darp etmesi, taciz etmesi son bulsa…Gerçekleşmez belki ama dilemeye değer.

Image result for savaş bölgeleri

Son yıllarda artan nüfusa bağlı olarak dünyamızın bazı kaynaklarında azalma gözlemleniyor ve uzmanlar tarafından bu azalmanın gelecek yıllarda maksimum seviyeye ulaşacağı hatta bu kaynakların tükenme riski ile karşı karşıya kalacağı öngörülüyor ki bence bunu uzmanların söylemesine gerek yok çünkü bu gerçek bariz bir şekilde ortada ve insanlar bunun farkında ama ne yazık ki bunu durdurmaya çalışmak yerine bunun daha da çok artmasına neden oluyorlar. En basit örnek olarak insanlar bulaşıklarını elde yıkarken suyu gereksiz yere harcıyorlar. Bana inanın, insanlar buna dur dese ve kaynaklarımızı korumaya ellerinden geldiği kadar çaba gösterseler kaynaklarımız tekrar yeterli hale gelecektir.Gerçekleşmez belki ama dilemeye değer.

Image result for manavgat şelalesi  Image result for kuraklık

En önemli sorunlardan biri ise insanlara eşit davranılmaması, haklarının yenmesi ve gelir dağılımında eşitsizlikler olmasıdır. Zengin toplulukların para ile herkese her istediğini yaptırması ve maddi durumları daha kötü olan toplulukların da bu haksızlıkların altında ezilmesi insan haklarının ihlali ve çok büyük eşitsizliklerdir.Bunun yapılması çok yanlış bir şeydir ve hiçbir şartta, hiçbir zaman yapılmaması gerekir. Keşke herkese eşit davranılsa…Gerçekleşmez belki ama dilemeye değer.

Image result for zengin insanlarImage result for savaş bölgesi

(Visited 40 times, 1 visits today)