Türkçeye Sahip Çıkalım

BİZ İNGİLİZ DEĞİL TÜRKÜZ 

Merhaba arkadaşlar bu ayki bloğumda sizlerle atalarımızın yüzyıllarca savaşıp canlarını verip bu aziz Türk milleti için savaştığı, Atatürk’ün temellerini attığı Türkçe dilinin zamanla nasıl yok olduğundan bahsedeceğim.

Biz İngiliz Değiliz

Evet arkadaşlar ne yazık ki günümüzdeki birçok kelime İngilizce kullanılıyor, oysa biz Türküz; atalarımızın bize bıraktığı bu güzel Türkçe dilinden asla kopmamalıyız biz İngilizce değil Türkçe konuşmalıyız.

Örneğin günlük hayatta ağzımızda yer etmiş, sosyal medyadan etkilenerek kullandığımız bazı kelimeler var ki; “yes, no, good bye, hello” gibi. Bunları söylerken çok havalı geliyor diye mi kullanıyor insanlar bir türlü anlamam. Halbuki kendi dilimizdeki karşılıkları da bir o kadar şık… Siz de benim gibi düşünüyor musunuz? Aslında Türk olan bir insanın en kolay, en etkili konuştuğu dil Türkçe olmalı.

Peki ya bu İngilizce kelimeleri neden sürekli duyuyoruz ve konuşuyoruz? Sizce de bir gariplik yok mu? Yoksa sadece ben mi farklı düşünüyorum? Cevabı basit! Şu hiç vazgeçemediğimiz İnternet merakımız, sosyal medya ifadeleri… Eğer ki benim gibi dilinizi yok etmeyip yaşatacak bir vatandaş olmak isterseniz bu kelimeleri unutun. Bu arada yabancı dil öğrenmek ya da bilmek yabancı dili sürekli kendi dilinizdeki terimlerin yerine geçirerek konuşmak değildir. Gerekli olduğunda, iş alanınızda ya da yurt dışı seyahatlerinde altın bileziktir yabancı dil. Bana göre kendi dilini koruyamayan, ülkesine hiçbir katkıda bulunamaz .

Ey gençlik Mustafa Kemal Atatürk’ün bize yani bu güzel gençlere bıraktığı bu aziz vatanı böyle mi yücelteceğiz? Yılmadan çalışmak, azimli olmak, kültürümüze sahip çıkmak biz Atatürk çocuklarının birinci görevi olmalıdır. Lütfen havalı konuşacağım diye kendi öz benliğinizden, güzel Türkçenizden ödün vermeyin.

GÜZEL TÜRKÇEMİZİ DOĞRU KULLANALIM.

(Visited 197 times, 1 visits today)