Biz Kimiz?

Bazen insan kendini tanımlamakta güçlük çeker. Çünkü duygularımız ve kararlarımız her zaman net değildir.

Çevrenizdeki insanlara ”Kendinizi iyi ya da kötü, nasıl tanımlarsınız?” diye bir sorun. Çoğu kişi ya kararsız kalır ya da ”İyi bir insanım.” der. Dünyada tam olarak iyi ya da kötü insan yoktur. Eğerki o insan size iyi davrandıysa iyi, kötü davrandıysa kötüdür. İyilik veya kötülük görecelidir. Örneğin, saatlerce bilgisayar oynarken ebeveynlerimiz bize karışmıyorsa biz (çocuklar) bundan mutlu oluruz.  Ama bunun sonuçlarını düşündüğümüz zaman bu olay bizim için pek karlı olmaz. Bunun sonucunda değerli zamanımızı boş şeylerle doldurmuş, çok miktarda radyasyon almış, düşünce gücümüzü azaltmış kısacası geleceğimizi kendi ellerimizle köreltmiş oluruz.

Her insan ne kadar akıllı da olsa bir miktar da delidir. Kesin deli olarak bildiğimiz insanlar bile bize yol gösterebilir. Bunu çoğu insan anlayamıyor ve anlamak istemiyor. Bunu şu fıkrayla örneklendirebiliriz:

Bir adam, arabasıyla evine dönerken bir akıl hastanesinin önünde lastiği patlamış. Arabasından inmiş, patlayan tekerleğin bujilerini söküyormuş. Söktüklerini de hemen yanına koyuyormuş. Bu sırada da yağmur yağıyormuş. Yağan yağmurun etkisiyle de bujiler mazgalın arasına girmiş ve suyun etkisiyle kaybolmuş. Bu sırada da pencereden onu takip eden bir deli:

– Kardeş sen orada ne yapıyorsun?

– Hiç sorma kardeşim gelirken tekerleklerden biri patladı, onu değiştirirken de bujiler mazgalın arasına girdi ve kayboldu.

– Kardeş sen şimdi diğer üç tekerleklerden birer tane bujileri sök, asıl takacağın tekerleğe tak. O seni tamirciye kadar götürür.

Adam da delinin dediğini yapmış. Tam arabasına binecekken sormuş:

– Sen niye oradasın?

– Kardeş, biz burada salaklıktan değil, delilikten yatıyoruz.

Küçüklüğünde de herkes “Yalan söylemeyin.” sözünü duymuştur. “Siz her zaman dürüst müsünüz?” sorusunu sorduğumuzda çoğu insan “Evet, öyleyim.” der. Fakat onların da çoğu konuda yalan söylediğinden emin olabilirsiniz.

Dünya üzerinde pek çok canlı yaşamakta. Bunlardan birisi de insanoğludur. İnsanoğlu, kendisini o kadar yüceltmiştir ki bütün canlıların kendisi için yaratıldığını düşünmüştür. Dünyada var olan bütün kaynakları gereğinden fazla kullanmaktadır. Bu kaynakları kendi arasında bile eşit bir şekilde paylaşmamıştır. Bu nedenle de açlıktan ve susuzluktan her gün binlerce insan ölmektedir.

(Visited 101 times, 1 visits today)