BİZE KATIL

  BİZE KATIL

Hak, kişinin hukuken korunan ve sahibine bu korumadan yararlanma yetkisi veren bir menfaattir. Fakat hak sadece hukuki değil aynı zamanda medenidir. Medeni ve siyasi haklara örnek olarak kişi dokunulmazlığı, işkence ve kötü muamele yasağı kişi güvenliği, özel hayatın korunması, haberleşme özgürlüğü, kamu denetçesinde başvuru hakkı gösterilebilir. Biz ise çocuklarımız için içinde kampanyaları, etkinlikleri ve çalışmaları kapsayan yardım amaçlı olacak şekilde  bir “Çocuk Hakları” kulübü kurmaya karar verdik.

 

20 Kasım, 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. 18 yaşına kadar her insan çocuk sayılır, zaten sonrasında reşit oluyoruz. Kimimizin ailesinin durumu iyi ve üst düzeydeyken, kimimizin ailesinin durumu bir hayli kötü. Bu sorun bazen aile içi sorunlara sebep oluyor ve bundan en çok da çocuklar yani öğrenciler etkileniyor. Sonuçta daha reşit olmayan bir bireyin kendisine bakma veya kendi başına yaşama gücü yoktur. Örneğin, parka gittiklerinde küçük kız çocuğu, durumu iyi ailenin kızının aldığı oyuncağı ister fakat alamaz. Psikolojik açıdan zor olsa gerek. Şehir okulları ve köy okulları arasında maddi ve manevi çok fark var. Okulun mimarisi, ders düzeyi, okul imkanları… Biz ise onları eğlenceli aktivitelerle mutlu etmeye ya da bağışlarla yardımcı olmaya çalışıyoruz Bu sayede hem çocuklarımız hem de ebeveynlerimiz mutlu ve az bile olsa rahatlamış olurlar.

 

Bildiğiniz üzere her okul zaman zaman durumu iyi olmayan okullara, kurumlara veya evlere kendilerinden eşya vererek bağışta bulunuyor. Özellikle de çocuklara. Bu yüzden sizlerden gönüllü öğrenciler seçilecek ve seçilen öğrencilerden grup oluşturulacak ve oluşturulan her gruba görevler verilecek. İsteyen okuldaki öğrencilerden onların kullanmadığı kıyafetleri veya ayakkabıları rica edip kargo ile gönderebilir, isteyen okulda kermes düzenleyip oradan çıkan parayı bağış olarak okullara, evlere veya kurumlara bağışlayabilir. Okul içi farkındalık kazandırmak isteyenler okulumuz için posterler, panolar veya sunumlar hazırlayabilir.

 

Bu yüzden Çocuk Haklarını göz önünde bulundurarak bir proje başlatmak istedik ve sizin de elinizden ne geliyorsa yapmanızı talep ediyoruz. Yaşıtlarınızı veya kendinizden küçükleri düşünerek bu anlamlı projeyi çok güzel bir şekilde yürüteceğinize ve en sonunda ise çocuklarımızın, ailelerimizin mutlu olacağına inanıyoruz. Çocuk haklarındaki en önemli şey insan haklarında olduğu gibi yaşama ve barınma hakkıdır.

 

(Visited 10 times, 1 visits today)