BİZİ GÖZETLEYEN SOSYAL MEDYA

Çoğumuz sosyal medya hesaplarına sahibiz. Neredeyse günün her saatini sosyal hesaplarımıza fotoğraf ekleyerek ya da paylaşımlarda bulunarak geçiriyoruz. Bir çok sosyal medya şirketi konumumuzu rahatça tespit edebiliyor. Arama geçmişinizi siz silseniz bile verileri altı ay daha koruyor. Bazı siteler sizin özel mesajlarınızı tarıyor, kiminle, ne zaman iletişim kurduğunuzla ilgili bilgileri toplayabiliyor.

Alışveriş için internette dolaştığınız sitelerde incelediğiniz veya sepete attığınız ürünlerin reklamlarını sosyal medya hesaplarında hep görürsünüz. Çünkü bu bilgilerin hepsine de bu siteler ulaşabiliyor.Cep telefonunuzu hiç kullanmıyorken ,uyku konumundayken telefonunuzun sarjı bitmeye devam eder,çünkü arka planda tüm uygulamalar çalışmaya ve bilgi paylaşmaya devam eder.

Bütün bu bilgiler ışığında özgür olduğunuzu söyleyebilir miyiz? Tabii ki hayır. Günün her dakikasında birileri ne yaptığımızı,ne konuştuğumuzu veya ne aldığımızı takip ediyor.Tüm bunlardan korunmanın ve özel hayatımızın izlenmemesini sağlayabilecek tek bir yol var:sosyal medyadan uzak kalmak,telefonlarımıza çeşitli ulaşım izinleri isteyen uygulamaları indirmemek. Bu ne kadar uygulanabilir bir durum bilemiyorum ama özgür olmamızın tek yolu bu gibi görünüyor.

(Visited 32 times, 1 visits today)