Bizi mutlu edenleri iyi belirlemeliyiz

İnsanların bazı güzel olaylar, düşünceler, aletler veya para vasıtasıyla mutlu olurlar. Hayatta mutluluk gibi mutsuzluk da vardır tabii…

Bazıları paranın insanı çok mutlu ettiğini düşünürler. “Yeter ki bolca param olsun. Eğer çok param olursa ben çok mutlu olurum, hiçbir şey beni mutsuz edemez, paranın dışında hiçbir şey umurumda değil.” derler adeta. Ancak çok parası olup mutsuz olan birçok insan var bu dünyada. Eğer bu dünyada para diye bir kavram olmasaydı herkes daha mutlu olurdu, borç diye bir şey olmazdı, insanlar birbirleriyle daha iyi veya samimi olurdu. Mesela birinin başka birine borcu olmasa, borcu alacak olan kişi diğerine kin duymaz ve birbirlerini da çok severler ve daha iyi bir ilişkiye sahip olurlardı.

Paranın olumsuz yönleri olduğu gibi olumlu yönleri de var doğal olarak. Mesela paralarının sınırı sebebiyle insanlar, bazı maddeleri, yiyecekleri, eşyaları sınırlı bir şekilde alabileceklerini biliyorlar. Almak istediklerini sınırlı bir şekilde alabilmelerine sebep oluyor. Mesela para olmasaydı eğer alkolik olan insanlar istedikleri kadar alkol, sigara gibi zararlı maddeler alabilirlerdi. İşte paranın olumlu yönleri burada devreye giriyor.

Kısacası sizi mutlu eden olayları iyi seçin, ne yazık ki para her şeyin çözümü değil…

(Visited 108 times, 1 visits today)