Black Friday Çılgınlığı

Black Friday nedir?

Bu soruyu son zamanlarda çok duymaya başladık. Aslında bizim kültürümüze alakasız olmasına rağmen bu günde yapılan çılgınca indirimlerle Kara Cuma kısa sürede bütün dünyaya yayılmıştır. Türkiye ‘de çok büyük bir çılgınlık görülmese de diğer ülkelerde bu şekilde değildir. İngiltere’de dükkanlar oldukça erken saatlerde açılır ve epey geç saatlerde kapanır. İnsanlar bu çılgınca indirim için sevdikleri dükkanların önünde sabahlar, açılmadan yaklaşık iki saat önce upuzun kuyruklar oluşturular. Kendilerini dükkanın içine attıklarında da bu durum değişmez bu sefer de ürünleri almak için kapışırlar. Hatta birbirlerinin üstüne çıkıp, o indirimli ürün için herkesi ezebilirler.

Madem bu kadar güzel bir gün o zaman neden adı Kara Cuma?

Bu güne neden Kara Cuma dendiği hakkında bir sürü inanış var. Birinci inanç dükkanlar saat 4.00 ile 5.00 arasında açıldığından dolayı hava hala karanlık olduğundan Kara Cuma dendiği yönündedir. Ancak ikinci inanca göre bu günde dükkanlar tıklım tıklım oluyor ve insanlar birbirlerini ezip yaralayabiliyor. Hatta bu günde hayatını kaybeden insanlar bile olabiliyor. Bu da bu güne Kara Cuma denmesi için geçerli bir sebep.

Bu günde insanlar bir şeyleri gerçekten ihtiyaçları olduğu için ya da gerçekten beğendikleri için değil sadece indirimli oldukları için alıyorlar.

(Visited 106 times, 1 visits today)