Black Friday

Merhaba!

Bugün sizlere Black Friday (Kara Cuma)’dan bahsedeceğim. İlk olarak nedir bu kara cuma?

Kara Cuma çoğumuzun da bildiği gibi, her markanın çılgınlar gibi indirim yaptığı bir gündür. Bu indirimler %70’lere %80’lere ve hatta %90’lara çıkabiliyor.

Gelin size bu “kara” günün az bilinen öyküsünü anlatayım. İlk olarak Amerika’da uzun süre altın stoğu yapan James Fisk ve Jay Gould  24 Eylül 1869’da tüm altınlarını bozdurarak Amerikan piyasasını alt üst etmeyi başardı. Bu olay ülke ve dünya ekonomisine öyle büyük darbe vurmuştu ki, hükümet tarafından şükran gününden sonraki ilk cuma Noel alışveriş sezonunun başlangıcı ilan edildi. 1961 yılında Philadelphia’da oluşan yoğun trafik ve kaos nedeniyle, bu gün “Black Friday” olarak adlandırılmaya başlandı.

Ülkemizde, internet alışverişinin önde gelen firmalarından birinin “Efsane Cuma” olarak adlandırılması da boşuna değil. Mobil cihazlar, telefonlar, bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerinde yapılan satış rakamının 1 gün için 500.000 ürüne ulaşması ve  13.000 site üyesinin ilk kez o gün alışveriş yapması da bu çılgınlığın bir göstergesi sayılır.

Fakat dünya genelinde popülaritesini yitirmeye başlamış olmalı ki, Black Friday’den sonraki ilk pazartesi “Cyber Monday (Siber Pazartesi)” olarak adlandırılmış ve benzer alışveriş çılgınlığı yüksek orandaki indirimlerle desteklenmeye başlamıştır.

Umarım işinize yaramıştır. Göz kamaştıran indirimlere kanıp, güvenliğinizi riske atmayın!

İyi alışverişler…

(Visited 108 times, 1 visits today)