Gender Equality, Adult, Balance, Weight Scale

Bozuk Terazi

Toplumsal cinsiyet rolleri, farklı kültürlerde; farklı dönemlerde ve farklı coğrafyalarda kadınlara ve erkeklere toplumsal olarak yüklenen sorumlulukları ifade eder.

Hepimiz dünyaya kız ya da erkek olarak geliriz, bu bizim seçimimiz doğrultusunda olan bir şey değildir. Hangi coğrafyada, kültürde, çağda yaşarsak yaşayalım; kız ya da erkek olarak doğmak tıpkı ölümlü olmak gibi seçme şansımız olmayan biyolojik varlığımızın bir niteliğidir. Ancak daha doğmadan cinsiyete göre mavi ya da pembe alınan oyuncaklar toplumda yaratılan yapay ayrımın en büyük örneklerinden biridir.

Kız erkek ayrımında özellikle ülkemizde erkekler hep ayrıcalıklı taraftadır, doğumundan itibaren sözlü bile olsa erkeğe her zaman üstün olduğu hissettirilir. Özellikle toplumumuzda genel olarak ev işlerini erkekler yapmaz, erkek evin reisidir para kazanır ailesine bakar gibi bir algı vardır, kadınlar ailede bakıma muhtaç olarak sosyal statüde alt katmana indirgenir. Sadece bunla da kalmaz birçok şehirde kadınlar için başlık parası istenir, kadın satılabilecek bir obje, nesne haline getirilir; erkek çocuk doğuramayan kadın eşinden çevresinden değer görmez bozuk olarak yansıtılır.

Bunun güncel hayatımızdaki örneklerinden bir tanesi ise soyadlar, evlendiğinizde eşinizin soyadını alırsınız, eşinizin nüfusa  kayıtlı olduğu yer neresi ise  sizin de kimliğinizde orası yazar. Neslin, soyadının devamının erkeklere bağlı olduğu düşünülür.

Aslında toplumsal ayrım yapılması gereken bir şeydir, çünkü: kısa boylu bir insanla uzun boylu bir insan her konuda aynı eşitliğe sahip olamaz, burada yapmamız gereken şey ikisine de aynı hakları ve koşulları sağlamaktır ikisi de kendi avantajı doğrultusunda hareket edecektir. Örnek vermek gerekirse ikiz kardeşler düşünelim biri erkek biri ise kız, bu iki kardeş aynı yaşta olmalarına ve aynı aileye sahip olmalarına rağmen aynı koşullarda büyüyemezler. Erkek çocuk gidip ailesine birinden hoşlandığından bahsederse aile ona destek çıkar ve çocuk bu konuda rahat hareket eder, aynı şey kız için geçerli değildir her zaman aileden gizlemeye yalan söylemeye yönelirler. Günümüzdeki toplum tam da böyle, ülkemiz içerisinde yalan söylemeye; aileden çevreden bir şeyler saklamaya yönelmiş bir genç kadın popülasyonu var.

Kadınlar iş ve eğitim hayatında da eşitsizliğe maruz kalırlar, mesela ailesine mühendislik okumak istediğini söyleyen bir kız olası muhtemel ters bir tepkiyle karşılaşır. iş hayatında erkekler kadar şans verilmez, güvenilmez,

Kadınlar bu toplumda çok sıkıntı ve engel ile karşılaşırlar, her alanda bir şekilde erkek kadının önüne geçirilir ve yapay bir ayrımcılık oluşturulur. Kadınlar bu toplumun en değerli varlıklarıdır, kadınlar savaş çıkarmaz, katliamlara sebep olmaz, çocuklara zarar vermez, holiganlık için birbirlerine zarar vermez, farklı düşünceye sahip olduğu kimseye zarar vermez. Kısacası bu toplumda cinsiyet yüzünden ayrım yapılmamalıdır.

KADINLAR İNSANDIR, BİZ İNSANOĞLU…

-NEŞET ERTAŞ

(Visited 19 times, 1 visits today)